DeFi ve NFT, 2021’de Yeni Zirvelere Ölçeklendirildi

DeFi ve NFT, 2021’de Yeni Zirvelere Ölçeklendirildi

CoinGecko‘nun 2021 raporu, DeFi‘nin Ethereum‘dan diğer zincirlere hızlı bir şekilde ayrılmayı başardığını belirtti. NFT pazarı ise Metaverse ve GameFi‘nin tamamlayıcı alanları sayesinde hızlı bir yükseliş kaydetti.

DeFi Ekosisteminde Büyük Dalgalanmalar

CoinGecko’nun son raporuna göre, merkezi olmayan finans protokolleri genelinde piyasa değeri 2021’de 7,5 kat artarak 20 milyar dolardan 150 milyar dolara çıktı. Hakimiyeti %2,8’den tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %6,5’e iki kattan fazla arttı.

Mevcut protokollerin tasarımlarını artırmaya çalışan yeni nesil ürünler tarafından etkinleştirilen DeFi 2.0‘ın ortaya çıkışı, yılın son çeyreğinde başarılı bir şekilde sonuçlandı. Raporda ayrıca, Cronos, Aurora ve Boba dahil olmak üzere yeni alternatif EVM ağları için teşviklerin artmasının, bu blok zincirlerdeki DeFi belirteçlerine olan talebi daha da artırdığı belirtildi.

Yıl sonuna doğru kripto piyasası korku ve aşırı korku arasında gidip gelmeye devam etti. Bu duygu DeFi alanına da sızdı ve bu da Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 174 milyar dolarlık piyasa değerinin geri çekilmesine yol açtı.

DeFi sektörü yıl boyunca büyük bir değişim geçirdi. Birincisi, Ethereum ve Binance Smart Chain, Q1 kazananları olarak ortaya çıktı. Sonraki çeyrek, Polygon ve Fantom gibi EVM tabanlı ağların, gaz ücretlerinden ve ağ tıkanıklıklarından kurtuldukları için öne çıktığını gördü. 4. çeyrekte Solana ve Terra gibi EVM olmayan zincirler çekiş kazandı.

CoinGecko, iki blok zinciri ağı için toplam TVL‘nin sırasıyla %5 ve %7 büyüdüğünü gözlemledi. Ethereum, pazar lideri olarak konumunu korumaya devam ediyor. Ancak, uygulanabilir alternatiflerin ortaya çıkması sayesinde blok zincirinin sürekli olarak hakimiyetini kaybetmesi şaşırtıcı değil.

Ayrıca, getiri toplayıcıları ve sigorta sektörleri üstünlük kazanırken DEX‘ler, Oracle‘lar ve kredi platformları gibi sıradan büyük hissedarlar zarar gördü.

DeFi Piyasa Değeri 2021. Kaynak: CoinGecko

DeFi Piyasa Değeri 2021. Kaynak: CoinGecko

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ankete Göre, ABD’de En Çok Duyulan Kripto Paralar Arasında DOGE, SHIB, ADA, SOL ve BTC Yer Alıyor

NFT Ana Akım Bilincine Uzun Zamanlı Giriyor

Popüler pazar yeri OpenSea, 2021’in NFT ticaret hacmine en fazla katkıda bulunan oldu. En büyük on pazar yeri toplu olarak toplam işlem hacminde yaklaşık 24 milyar dolar kaydetti.

OpenSea %61’lik bir çoğunluk oluştururken, Axie Infinity %17 katkı sağladı ve onu %10 ile Crypto Punks izledi. Takas edilemeyen tokenler bir süredir piyasada olsa da, ticaret hacminin kayda değer bir büyüme kaydettiği “NFT Yazı”na kadar pekte revaçta değildi.

NFT ticaret faaliyetinin büyümesine öncülük eden Ethereum ve Ronin zincirleri oldu. Kombine pazar payı yüzde 88 gibi büyük bir rakama ulaştı. Polygon ve Solana gibi diğer katman 1 protokolleri hızla trendi yakaladı ve NFT yeteneklerini genişletti.

Bu arada, CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club (BAYC) tarafından kısa bir süreliğine geride bırakıldıktan sonra bile yılsonu itibarıyla “en yüksek taban fiyatlı koleksiyon” konumunu korumayı başardı.

NFT 2021 Geliştirme. Kaynak: CoinGecko

NFT 2021 Geliştirme. Kaynak: CoinGecko