DeepDAO, DAO’lar İçin Arama Motoru Başlattı

DeepDAO, DAO’lar İçin Arama Motoru Başlattı

DAO analitik sitesi DeepDAO dün, DAO ile ilgili en yaygın soruların yanıtlarını bulmayı kolaylaştırmaya yardımcı olmak için yeni bir arama motoru başlattı.

DAO’lar son zamanlarda, genellikle bir kripto para birimi veya token kullanılarak yönetilen yeni bir başlangıç veya bir NFT projesi gibi çevrimiçi grupları organize etmenin popüler bir yolu haline geldi. Şubat 2020’de başlatılan Tel Aviv merkezli DeepDAO, DAO’lar için şu anda 4.100’den fazla kuruluşu listeleyen bir veri toplayıcı ve analiz sitesidir. DeepDAO, üyelik ve yönetim altındaki varlıklar gibi çeşitli temel ölçütleri kullanarak DAO’ları sıraladığını açıkladı.

DeepDAO’nun kurucusu ve CEO’su Eyal Eithcowich, DeepDAO fikrinin Genesis Alpha DAO‘nun bir üyesi olarak geldiğini söyledi. DAO yönetiminin iç işleyişini, en fazla teklifi kimin oluşturduğunu, kimin kiminle oy kullandığını ve kimin kazanıp kimin kaybettiğini, birincil seçmenleri görmek istediğini söyledi.

Ancak Genesis Alpha DAO ekibinin bir kaşif yaratmak için zamanı olmadığını söyledi ve bunu kendisi yapmaya karar verdi.

Eyal Eithcowich; “İnsanlar onu sevdi, bu yüzden DAO’lar ve platformlar eklemeye başladım ve işte buradayız, binlerce DAO ve daha da çoğu gelecek” dedi.

DAO şirketine göre, yönetim altında toplam 8,2 milyar dolarlık hazineye sahip 4100 kuruluş arasında sıralama yapmak zaman alıyor. Şirket yetkilileri bu yeni arama motoru özelliğinin kullanıcıların uzun aramaları atlayarak istedikleri bilgileri hızla bulmalarına olanak tanıdığını söylüyor. Örneğin, bir DAO’daki en büyük çanta sahipleri, kullanıcıların yönetim profilleri ve etkileşimleri gibi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: SEC, 3 Kripto Şirketini Mercek Altına Aldı

DeepDAO, bu miktarda bilgiyi tek bir yerde toplayan ilk platform gibi görünüyor. DeFi Pulse, DAOlist ve DeFi Prime gibi siteler farklı projeler ve bunların tokenleri hakkında finansal bilgiler içerebilirken, şirket bunun ötesine geçerek cüzdan adreslerini ve bazı durumlarda DAO üyelerinin adlarını ve aynı zamanda diğer DAO’lara bağlantılar sağlar.

Eithcowich, şirketin verilerini doğrudan DAO’nun blok zinciri dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan topladığını, API’leri kullanarak verileri topladığını, DeepDAO ekibinin ise hazineler ve yönetişim sistemleri hakkında topladığı bilgileri küratörlüğünü yaptığını söyledi. Eithcowich, en büyük zorluğun tüm bu verileri modellemek, normalleştirmek ve tek bir gösterge panosuna getirmek olduğunu söyledi.

DAO şirketi başlangıçta VC firması Hypersphere Ventures tarafından yönetilen 3 milyon dolarlık bir tohum turuyla finanse edildi. Proje henüz herhangi bir gelir getirmese de gelecekte DAO’lara veri gezgini ve API’sine erişim gibi premium hizmetler sunmayı planlıyor.