Danışmanlık Devi: Bu 3 Altcoin Patlama Yapabilir!

Danışmanlık Devi: Bu 3 Altcoin Patlama Yapabilir!

Geçen ay boyunca genel kripto pazarındaki geniş satışlara karşın, kimi altcoin projeleri kendilerini kümeden ayırmaya ve etkileyici getiriler elde etmeye başlıyor. Bitcoin üzere piyasa devlerinin ivme bulmakta zorlandığı bir periyotta, bir avuç kripto para eğilimi bilakis çeviriyor. Kimileri, son 30 gün içinde yüzde 30’dan fazla arttı.  

Danışmanlık devi, üç altcoin projesine dikkat çekiyor

Büyük bir danışmanlık firması olan The Motley Fool analistleri, son vakitlerde yükseliş gösteren üç kripto paraya işaret etti. Bilhassa dikkat çekmeyen üç kripto para Litecoin (LTC), ApeCoin (APE) ve Stacks (STX) oldu. Uzmanlara nazaran bunların her birinin 2023’e girerken sağlam bir yatırım argümanı var. Her biri son vakitlerde patlama potansiyeli gösterdi. İşte bu kripto paralar…

Litecoin (LTC)

Litecoin, 2011 yılında bir “Bitcoin lite” biçimi olarak piyasaya sürülmesinden bu yana on yılı aşkın bir müddettir dünyanın en tanınan kripto paralarından biri olmaya devam ediyor. Litecoin, bir ödeme hali olarak doğal bir pahaya sahip olsa da, son 30 gün içinde fiyatındaki yüzde 25’lik artışın esas nedeni, 2023’te kripto dünyasında halving olarak bilinen bir olayla ilgilidir. Halving etkinliğinde, etkilenen tokenın Blockchain’de blok madenciliği yapmanın mükafatı yarıya indirilmekte. Bu, o tokenın vakit içindeki arz büyüme oranını düşürür. Tokenın yeni arzını daha kıt hale getirir.

Bu faktörlerin kombinasyonu tarihi olarak tacirler için yeterli bir haber olmuştur. Litecoin her dört yılda bir öngörülebilir bir model izledi. Fiyatı halving öncesinde yükselme eğiliminde oldu. Örneğin, 2015 halving’inden evvel, Litecoin’in fiyatı Kasım 2014’ün başındaki 3,62 dolardan Temmuz 2015’te 5,05 dolara yükseldi. Bu fiyat artışının yarılanmadan mı yoksa genel piyasa hassaslığından mı kaynaklandığı tartışılabilir. En azından teoriye nazaran, Litecoin arz artışındaki azalma, fiyatta bir artışı tetiklemelidir.

Bu model 2015 ve 2019’da gözlemlendiğinden, traderların bunun 2023’te de tekrarlanacağını düşünmeleri şaşırtan değil. Artık Ağustos 2023’te yapılması planlanan bir sonraki Litecoin halving ile, bu üst istikametli potansiyele katılmak için hala vakit var. Buradaki en büyük ikaz, elbette, Litecoin fiyatının halving gerçekleştikten sonra düşme eğiliminde olmasıdır. Hasebiyle bu, 2023’ün başlarında yararlanmak için sadece kısa vadeli bir pazar fırsatı olabilir.

ApeCoin (APE)

ApeCoin, Bored Ape Yacht Club ekosisteminin hizmet ve yönetişim tokenıdır. Bored Ape Yacht Club tartışmasız şimdiye kadarki en başarılı non-fungible token (NFT) koleksiyonudur, bu nedenle Mart ayında piyasaya sürüldüğünde ApeCoin etrafında büyük bir heyecan vardı. Bununla birlikte, NFT piyasası Mayıs ayında çöktü ve son altı ayda NFT’lerin taban fiyatları genel olarak düştü. Genel olarak Bored Apes’e yönelik hisler de düştü. ApeCoin, Mart ayındaki tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden artık yüzde 90 üzere şok edici bir düşüş yaşadı ve birtakım yatırımcılar, bir kripto varlık biçimi olarak NFT’lerden büsbütün vazgeçti.

Ancak ApeCoin’i 2023’te öne geçirebilecek kilit bir faktör var: NFT pazarının geri dönüşü. Bored Ape NFT’lerinin son 30 gün içinde artan taban fiyatlarına dayanarak, ApeCoin’in sonunda birinci hype ve heyecanını yerine getireceği beklentisi var. Ayrıyeten, ApeCoin kısa mühlet evvel coin ve NFT sahipleri için staking mükafatları başlattı ve bu da yükselen hissiyatı güçlendirdi. Sonuç olarak, ApeCoin son 30 günde yüzde 36 arttı. Olağan ki büyük soru, bunun yalnızca bir “ölü kedi sıçraması” olup olmaması.

Stacks (STX)

Stacks, akıllı mukaveleleri, NFT’leri ve merkezi olmayan uygulamaları Bitcoin’e getirmek için tasarlanmış bir layer-1 Blockchain’dir. Bu değerlidir zira Bitcoin, tipik layer-1 Blockchain’lerinin gelişmiş özelliklerinden hiçbirini sunmaz. Stacks’i düşünmenin bir yolu, yepyeni Bitcoin Blockchain’ini forklamadan yahut değiştirmeden Bitcoin’e yarar sağlamasıdır. Örneğin, şu anda Bitcoin stake edemezsiniz. Fakat, Stacks’i kullanarak Bitcoin’inizde staking mükafatları kazanabilirsiniz. Bitcoin için NFT’leri basabilmek üzere, token için diğer birçok kullanım durumu mevcuttur.

Bu nedenle, analistlere nazaran Stacks hakkında düşünmenin en güzel yolu, bunun Bitcoin üzerinde hakikaten dolaylı bir oyun olduğudur. Bitcoin âlâ performans gösteriyorsa Stacks da âlâ performans göstermelidir. Lakin Bitcoin zayıflıyorsa, Stacks’ın da zayıflaması olasıdır. Ne yazık ki bu, Stacks’in yürek burkan bir 2022 geçirdiği manasına geliyor. Şu anda Kasım 2021’deki tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden %93 düştü. Ayrıyeten son 30 günde yalnızca %8 arttı.

Yatırımcıların, Stacks’in bunu tekrar ve daha sürdürülebilir bir halde yapabileceğine inanıp inanmadıklarını sormaları gerekiyor. Bununla birlikte, Stacks’in bedelinin Bitcoin’in pahasına çok bağlı olduğu göz önüne alındığında, Stacks, Bitcoin’in 2023’te yaptığı rastgele bir boğa piyasası koşusunda sırtını dönebilir. Birtakım traderlar artık Stacks’in 2023’ün ikinci yarısında mevcut 0,25 dolar düzeyinden 1,50 dolara yükselebileceğini düşünüyor. 1 doların altında epeyce spekülatif bir kripto oyunu arıyorsanız, bu aradığınız coin olabilir.

İlk evvel hangi kripto parayı satın almalı?

Danışmanlık devine nazaran bu üç coinden birinci öncelik, halving öncesi rallisine çoktan başlamış olan Litecoin’dir. Litecoin’in ardındaki anlatının anlaşılması kolaydır, tarihi bir performans geçmişine sahiptir. Litecoin’in üçüncü halving’i deneyimleyeceği net bir tarih vardır. İkinci coin, Litecoin’den çok daha riskli ve değişken olan ApeCoin olacaktır. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Litecoin 11 yılı aşkın bir geçmişle güçlü bir sicile sahiptir. Buna karşılık, ApeCoin 11 aydan daha kısa bir müddettir var. Ayrıyeten, NFT’ler varlıklar olarak o kadar yeni ki, fiyatlarının ne yakın vadede ne de uzun vadede nasıl davranacağını bilmiyoruz.

Kaynak: Kripto Koin