HaberlerKripto Para Haberleri

Danimarka Merkez Bankası Yöneticisi Kripto Paraların Bir Tehdit Olmadığını Söyledi

Danimarka merkez bankası yöneticisi Lars Rohde, kripto para birimlerinin şu anda merkez bankası için bir tehdit olmadığını belirtti

Danimarka merkez bankası yöneticisi Lars Rohde, kripto para birimlerini görmezden geldiğini ve merkez bankası için bir tehdit oluşturmadığını ifade etti.

Tecrübeli yönetici Rohde, asıl tehdidin büyük şirketlerin kripto para birimi alanını işgal etmesinden kaynaklı olacağını dile getirdi.

Danimarka Merkez Bankası Yöneticisi, Kripto Para Birimini Yoksaymaya Başladı

Danimarka merkez bankası yöneticisi Çarşamba günü Blomberg’e verdiği röportajda kripto paralar hakkında görüşlerini aktardı.

Yapılan görüşmede merkez bankasının kripto para ticaretindeki artışı ekonomik bir tehdit olarak görüp görmediği ve konuyu ne kadar ciddiye aldığı soruldu.

Lars Rohde şu cevabı verdi:

Bunu görmezden gelmek cazip olabilir. Para birimi teriminin burada kötü kullanıldığını düşünüyorum. Çoğu para birimi, değer depoları veya işlem araçlarıdır.

Kripto para birimlerinin değeri konusunda herhangi bir istikrar ve garanti bulunmadığından, en iyi ihtimalle oldukça spekülatif bir varlık olduğunu söyledi.

Merkez bankası yöneticisine ayrıca, genel olarak merkez bankalarının kripto para biriminden rekabeti azaltmaya çalışmak için harekete geçip geçmeyeceğini düşünüp düşünmediği soruldu. Rohde, “Şu anda hayır, bunun bir sorun olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Rohde, çok daha ilginç olduğuna inandığı bir görüşünü de paylaştı:

Daha da ilginç olanı, para birimi alanını veya işlem araçlarını işgal eden büyük teknoloji şirketleridir. Bu çok ilginç olabilir ve belki de merkez bankalarının özerkliği ve bağımsızlığı için asıl tehdit bunlar olabilir.

Rohde uzun süredir Bitcoin’e şüpheyle yaklaşıyor. Aralık 2017‘de “ölümcül” diyerek insanları Bitcoin’den uzak durmaları konusunda uyarmıştı. Fakat son zamanlarındaki tutumları çok daha iyimser denilebilir.

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu