HaberlerKripto Para Haberleri

Danimarka, Kripto Para Birimleri İçin Vergi Yasasını Tekrar Gözden Geçirecek

Danimarka vergi bakanlığının, kripto para birimlerinin yarattığı zorluklarla başa çıkmak için ülkenin vergi yasasını gözden geçirmeyi düşündüğü bildiriliyor.

Danimarka’nın vergi dairesi kripto paralardan kaynaklı dolandırıcılık risklerinin ve dosyalama hatalarının artması nedeni ile endişe duyduklarını dile getirdi.

Danimarka, Kripto Para Birimiyle Başa Çıkmak İçin Vergi Yasasını Yenileyecek

Danimarka, Bitcoin ve diğer kripto para işlemlerinin üçte ikisinin uygun şekilde vergilendirilmediğini düşünüyor ve kripto para birimiyle başa çıkmak için vergi sistemini yenilemeyi planlıyor.

Danimarka vergi bakanlığı, ülkenin mevcut vergi sisteminin kripto paraların yarattığı zorluklarla başa çıkmak için yeterli olmadığını açıkladı.

Yetkililer, Salı günü yaptığı açıklamada, mevcut vergi sisteminin “1922 yılına kadar uzandığını ve bu nedenle finansal kripto para birimlerini dikkate almadığını” söyledi.

Bakanlık, artan dolandırıcılık riskinin yanı sıra kripto işlemlerini içeren yaygın vergi beyannamesi hatalarından bahsetti.

Danimarka, kripto para birimlerinin vergilendirmeye yönelik zorlukları belirleyecek ve ardından mevzuatta nelerin değişeceğine karar verecek. Danimarka Vergilendirme Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Amacımız uyanık olmak ve kurallarımızın güncel olmasını sağlamaktır. Ek olarak hataları ve sahtekarlığı sınırlamayı düşünüyoruz.

Raporlar, 2015 ve 2019 yılları arasında ülkedeki yaklaşık 16.000 kişi ve onlarca şirketin kripto para ticareti yaptığını ancak bu işlemlerin %67‘sinin doğru bir şekilde rapor edilmediğini ortaya çıkardır.

Şubat ayında Danimarka Vergi Dairesi Skattestyrelsen, kripto para yatırımcılarından 4,9 milyon dolar topladığını ve ülkenin vergi yasasını ihlal ettiğinden şüphelenilen 48 kişinin suç birimine bildirildiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu