Cynthia Lummis’ten FED’e ağır Suçlama

Cynthia Lummis’ten FED’e ağır Suçlama

Wyoming’in Cumhuriyetçi Senatörü Cynthia Lummis, Federal Rezerv‘i kripto şirketleri Kraken ve Avanti için ana banka başvurularını yasa dışı olarak geciktirmekle suçladı.

Wall Street Journal, Lummis’in iddialarını Çarşamba günü bir bildiride yayınladı.

Lummis, “2019’da Wyoming, kripto para birimi de dahil olmak üzere dijital varlıkları ABD bankacılık sistemine entegre etmeye başladı” dedi.

“Eyalet yasa yapıcıları, varlık saklamadan kara para aklamaya kadar sorunları ele alan tasarılar yazdı. Bu çabanın bir parçası olarak, sıkı bir şekilde düzenlenmiş bir banka kurdular.”

Lummis, Wyoming’in SPDI’ların federal yasalara göre banka olup olmadığına karar vermek için Fed ile “iki yıldan fazla bir süre önce” görüşmeler başlattığını ve böylece federal ödeme sistemine erişebileceğini açıkladı.

1994 yılında kabul edilen bir federal yasa, Federal Rezerv’in, başvuru tarihinden itibaren bir yıl içinde federal ödeme sistemine katılma başvurularını reddetmesini veya onaylamasını gerektirir.

Sözde “ana hesap” almak bu sürecin bir parçasıdır. Hesap sahibi ile idari yedek bankası arasındaki mali hak ve yükümlülüklerin bir kaydını sağlarlar.

Nihayetinde onay, kripto borsası Kraken ve Avanti Bank’ın itibari paralarını tutmak için artık diğer bankalara güvenmeyecekleri anlamına geliyor.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Avanti Bank veya Kraken Bank’taki mevduat sahiplerini sigortalamıyor.

Lummis, Fed’in Kraken ve Avanti tarafından sunulan Wyoming merkezli SPDI’lardan gelen başvuruları işlemesi gerektiğini iddia etti. Fed’in tepkisizliğinin “bir trend haline geldiğini” söyledi.

Lummis, Federal Rezerv’in ciddi olmayan bir soruya takılıp kaldığını söylüyor

Senatör Lummis, kripto para birimlerini, özellikle Bitcoin’i destekleme konusunda bir geçmişe sahip.

Wyoming, Mayıs 2024’ten bir sonraki yarıya kadar Bitcoin’in madencilik gücünün %5’ine ev sahipliği yapmak istiyor.

Lummis’in Wyoming yasasını kriptoya uygun hale getirme çabaları, Kraken’in Eylül 2020’de banka tüzüğü onayını alması anlamına geliyordu. Avanti, tüzüğünü bir ay sonra aldı.

Bu tüzükler, Kraken ve Avanti’ye, esas olarak ABD doları gibi devlet destekli para birimleriyle işlem yapan bir bankaya benzer şekilde çalışma yetkisi veriyor.

Firmaların dijital varlıkları saklamasına ve dijital varlıklar ile ABD doları ödeme sistemi arasında bir köprü görevi görmesine izin veriyorlar, ancak Fed’de “ana hesaplar” vermiyorlar.

Avanti, Kraken’den farklı olarak, ABD dolarının “Avit” adlı dijital, programlanabilir bir versiyonu olan kendi stablecoin’ini yaratmayı planlıyor.

Temmuz 2021’de Kraken, Federal Rezerv Yönetim Kurulu Sekreteri Ann E. Misback’e hesap ve hizmet taleplerini değerlendirmek için önerilen yönergeleri eleştiren bir mektup gönderdi.

Kraken, kuralların çok belirsiz olduğunu söyledi.