Cornell Üniversitesi Profesörüne Göre Bitcoin’in Ömrü Tükenmek Üzere

Cornell Üniversitesi Profesörüne Göre Bitcoin’in Ömrü Tükenmek Üzere

Cornell Üniversitesi‘nden bir profesör, Bitcoin‘in daha uzun süre dayanmayacağına inanıyor.

Bitcoin‘in piyasa değeri bu yılın başlarında 1 trilyon doları aşmış olsa da, en büyük kripto para biriminin daha uzun süre piyasada kalmayacağına inanan şüpheciler hala var.

Cornell Üniversitesi‘nde ticaret politikası profesörü olan Eswar Prasad, CNBC ile yakın tarihli bir röportaj sırasında Bitcoin’in günlerinin sayılı olabileceğini düşündüğünü söyledi.

Hint-Amerikalı ekonomist, blockchain‘in Bitcoin’in en büyük mirası olacağına inanıyor.

Cornell Üniversitesi‘nden Prasad, Bitcoin’in “çevresel olarak yıkıcı” iş kanıtı konsensüs mekanizmasıyla ilgili sorunu ele alıyor ve bunların yeni yeşil alternatifler olduğunu söylüyor:

Blockchain kullanarak merkezi olmayan finans vaadinin gerçek olduğunu düşünüyorum; ancak Bitcoin’in kendisi o kadar uzun yaşamayabilir.

Ekonomist ayrıca, uygun bir değişim aracı olarak hizmet edemeyeceği göz önüne alındığında, Bitcoin’in herhangi bir temel değere sahip olduğuna inanmıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Rusya Merkez Bankası Başkanı: Rusya’da kriptoyu yasaklayabiliriz

Yine de, Bitcoin’in ödemelerde bir “devrim” başlattığını kabul ediyor ve merkez bankalarının şimdi kendi dijital para birimlerini çıkarmak için acele ettiğine işaret ediyor:

Benim görüşüm, merkez bankası para birimlerinin değer deposu olarak baskın olmaya devam edeceği yönünde.

Prasad ayrıca, para işlemlerine daha verimli bir yol yarattığı için itibari paraya sabitlenmiş sabit paraları da övdü.

Bitcoin’in ölüm ilanları çoğalmaya devam ediyor

Bitcoin şimdiden medyada 435 ölüm ilanı aldı ve en eskisi Aralık 2010’a (0,23 $) kadar uzanıyor.

Yine de kripto kralı her zaman her zamankinden daha güçlü olmayı başardı ve geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$’ı gördü.

Bitcoin’in en sert eleştirmenlerinden bazıları, kripto para biriminin kazanımlarına rağmen meydan okumaya devam ediyor. Mayıs ayında Berkshire Hathaway Başkan Yardımcısı başarısını “iğrenç” olarak nitelendirdi.

Öte yandan, Bitcoin günlerinin 2013’te sayılı olduğunu tahmin eden Microstrategy CEO’su Michael Saylor, şimdi kripto para biriminin en büyük amigolarından biri.