Compute North, yeni Bitcoin madenciliği veri merkezlerini finanse etmek için 385 milyon dolar topladı

Compute North, yeni Bitcoin madenciliği veri merkezlerini finanse etmek için 385 milyon dolar topladı

Veri merkezlerinde ekipman barındırma hizmetleri sağlayan bir bitcoin madenciliği altyapı şirketi olan Compute North, özkaynak ve kredi finansmanında 385 milyon dolar topladı.

85 milyon dolar değerindeki fonun öz sermaye kısmı, küresel bir enerji ve emtia ticaret şirketi olan Mercuria ve bir altyapı yatırım şirketi olan Generate Capital tarafından ortaklaşa yönetildi. 

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan National Grid’in girişim kolu National Grid Partners dahil olmak üzere diğer yatırımcılar da öz sermaye fonuna katıldı.

Fonlamanın 300 milyon dolarlık kredi kısmı da Generate Capital tarafından sağlandı. Compute North, finansmanın öz sermaye kısmını bir büyüme sermayesi turu olarak adlandırıyor.

Minnesota merkezli Compute North, elindeki taze sermaye ile Nebraska, Kuzey Karolina ve Teksas dahil olmak üzere ABD’de yeni barındırma tesisleri açmayı planlıyor. 

Compute North’un kurucusu ve CEO’su Dave Perrill, firmanın kaç yeni tesis açmayı planladığını ve toplam kapasitelerinin ne olacağını paylaşmayı reddetti, ancak çeşitli geliştirme aşamalarında birkaç tesis olduğunu söyledi. Perrill, faaliyete geçtiğinde her tesis hakkında daha fazla bilgi paylaşmayı planlıyoruz” dedi.

Perrill, geçen Temmuz ayında, Compute North’un yapım aşamasında olan ve 2022‘nin ikinci çeyreğinin sonunda faaliyete geçmesi planlanan beş tesisi olduğunu ifade etti.

Firmanın kapasite genişletme planlarına gelince, Perrill Compute North‘un kapasitesini artırmayı planladığını dile getirdi. 

O sırada firmanın toplam kapasitesi 100 megavatın üzerindeydi. Mevcut kapasitesi bilinmiyor, ancak Compute North madencilik tesislerinin rüzgar ve güneş gibi sürdürülebilir enerji kaynaklarından yararlandığı iddia ediliyor.