Çöküşte Yatırım Yapmak İçin 5 Benzersiz İpucu!

Çöküşte Yatırım Yapmak İçin 5 Benzersiz İpucu!

Piyasa birtakım sıkıntı günler yaşıyor olabilir. Lakin bu, başarılı olmanın yollarını bulmanızı engellemek zorunda değil. İktisat, Galler hava varsayımından daha kasvetli bir görünümle karşı karşıya. Çok az kişi riskli varlıklara yatırım yapmak için çabuk ediyor. Kripto uzmanı Nathan Thompson, olumsuz piyasa şartlarını atlatmak için birtakım ipuçları veriyor.

1. Seçenek: Yatırım yapmak için nakit tasarruf edin

Kenarda oturup nakit yahut stablecoin biriktirmekte utanılacak bir şey yok. Boğa momentumu geri döndüğünde, büyük tahsisler yapmak için bol ölçüde kuru tozunuz olacak. Bu ortada, kullandığınız protokole güvendiğiniz sürece kripto piyasalarında getiri elde etmek için birçok fırsat var.

Ama bu imkansız olan piyasanın zamanlaması değil mi? Muhtemelen. Lakin bu, daha odaklanmış fiyat hedefleme yahut bilakis çevirme davetlerinin bilakis, momentumu ve genel piyasa eğilimlerini tespit etmekle ilgili. Daha büyük trendleri tespit etmek daha kolaydır. Lakin, bu biraz riskliyse, diğer bir seçenek daha var.

2. Seçenek: Dolar maliyeti ortalaması (DCA)

Hiç bir bilek yahut sırt şikayeti ile fizyoterapiste gittiniz mi? Çabuk ve kolay bir tedavi umuyorsunuz değil mi? Lakin, bunun yerine size üç ay boyunca her gün yapmanız için bir dizi kıymetsiz, sıkıcı antrenmanlar veriyor. Dolar-maliyet ortalaması, bunun yatırım muadilidir. Seksi ve hatta çok farklı değil. Lakin, gereğince uzun bir vakit ufku verildiğinde lehinize sonuçlanma bahtı çok yüksek. Ve bu günlerde, bunu sizin yerinize yapan otomatik botlar var. Münasebetiyle, bu da yardımcı oluyor.

Bu birinci iki seçenek, bir strateji oluşturmak için birleştirilebilir. Örneğin, yükseliş momentumunun geri dönmesini bekleyen stablecoin’lerde %50’yi bir kenara koymak ve fiyattan bağımsız bir biçimde piyasaya %50’yi koymak. Bu taktik, genel teziniz düşüş eğilimi gösterse de, piyasa yükseldiğinde FOMO’ya direnmeye yardımcı olabilecek piyasaya biraz yatırım yapmak için müsaade verir.

3. Seçenek: Daha güzel performans gösteren varlıkları bulun

Merkezi olmayan daima borsalar, ayı piyasasının sevgilileri olmuştur. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz FTX skandalının akabinde traderlar, ‘nerede short’larım?’ diye ağlayarak merkezi olmayan opsiyonlara akın etti. Birçoğu, bu yıl sırasıyla yaklaşık %70 ve %50 artış gösteren GMX ve ApeX üzere protokollere gitti.

Ayı piyasalarında her vakit daha âlâ performans gösteren varlıklar olacaktır. Lakin bunları bulmak ağır emek gerektirir. Ayrıyeten, düşüş trendi sırasında uzun müddet devam etmek risklidir. Bu nedenle, bu stratejiye dikkatle yaklaşılması gerekiyor. Bunu, en güzel projeyi tespit etmek ve sağlam risk idaresi uygulamak için bilgi ve tecrübeye sahip yatırımcılar kullanır.

4. Seçenek: Yatırım yapmak için türevleri kullanın

Aşağı taraflı ve yatay piyasalarda kar sağlamak için türevleri ve mukavele kombinasyonlarını kullanan birçok strateji var. Örneğin, bir varlık düştüğünde indirimli bir oranda düzgün bir satış fiyatı kilitleyerek para kazanmanıza imkan tanıyan bir ‘bear put spread’ oluşturmak için opsiyonları kullanabilirsiniz.

Gelişmiş getiri çiftçilerinin bir likidite havuzunun her iki tarafını da long ve short yapmak için kullandıkları kelamda delta-nötr stratejiler de var. Bu, ellerinde bulundurdukları varlıkların oynaklığına maruz kalmalarını azaltır. Böylelikle havuz fiyatlarını toplarken olumsuz tesirlerini azaltır.

İşin sıkıntı kısmı bu stratejileri uygulamak değil. Zira, online olarak kolay kolay bulunan talimatlar var. Sıkıntı olan, onları yönetmek ve durumunuzu ayarlamak. İdare ve konum büyüklüklerinin bu çeşit alım satımları yapması yahut bozması mümkün. Ayı piyasasında karlı olmaları muhtemel. Lakin, dikkatli kullanmak lazım.

Seçenek 5: Diğerleri kaybederken başınızı koruyun

Alex Honnald üzere hür tırmanışçı değilseniz, düzgün güvenlik ekipmanınız olmadan rastgele bir uçuruma tırmanmaya çalışmazsınız. Tıpkı şey kripto yatırımı için de geçerli. Hangi güvenlik ekipmanı? Nakit olarak tutulan bir acil durum fonu düzgün bir başlangıç ​​noktasıdır. Bu fon, yaklaşık altı aylık temel hayat masraflarını karşılamalı ve getiri için kullanılmamalı. Ek olarak, bu katiyen borç alınmamalı yahut bununla bahis yapılmamalı.

Ayrıca, ortaya çıkması mümkün büyük harcamaları ödemek için emsal şartlarda tutulan bir fonunuz olmalı. Bu fon, acil durum fonunuzu bozulmadan tutabilmeniz ve onu sadece gerçek acil durumlar için kullanabilmeniz için size ekstra dayanak tamponu sağlayacaktır.

Son olarak, resesyonlar zordur. Bu yüzden akıl sıhhatinize dikkat etmeyi unutmayın. Portföyünüz hakkında endişeleniyorsanız yahut daima fiyatları denetim ediyorsanız, o vakit kendinizi daha az sağlıklı hale getiriyor ve vakti geldiğinde güzel kararlar verme bahtınızı azaltıyorsunuz. Bu nedenle dışarı çıkın, bilgisayarı kapatın ve oynayın. Yatırım ve ticaret faaliyetlerinizin dışında hayatınızı geliştirin. Bunu yapmazsan, sonunda başardığında nereye gideceksin?

Kaynak: Kripto Koin