Coinbase Dogecoin Davasını Kaybetti! İşte Olanlar

Coinbase Dogecoin Davasını Kaybetti! İşte Olanlar

ABD mahkemeleri, Coinbase’in 1.2 milyon dolarlık Dogecoin çekilişi davasında kullanıcıların yanında taraf aldı. Kullanıcılar, Coinbase’in Dogecoin müsabakasında kurallara nazaran “kandırıldıklarını” tez ediyorlar. İşte ayrıntılar…

Coinbase, 1.2 milyon dolarlık Dogecoin davasını kaybetti

ABD mahkemesinin Cuma günü verdiği bir karara nazaran Coinbase, eski kullanıcıların kripto borsası tarafından yürütülen Dogecoin çekilişleriyle ilgili uyuşmazlıkları çözmek için mahkemeler yerine özel tahkimi kullanmasını talep edemeyecek.

Olayı yargıya taşıyan süreçte, dört eski Coinbase kullanıcısı, Dogecoin’de 1,2 milyon dolara kadar ödül kazanma talihi için Haziran 2021’de bir yarışa katılmak için kandırıldıklarını sav ederek borsaya dava açmıştı. Bir hesap açmak için her kullanıcının, rastgele bir uyuşmazlığın tahkim yoluyla çözülmesini zarurî kılan bir unsur içeren şirketin kullanıcı mukavelesinin kaidelerini kabul etmesi gerekiyordu.

Cuma günü verilen karar, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Coinbase’in başarısız bir halde tahkime götürmeye çalıştığı bu ve öbür bir davada tarza ait bir sıkıntıyı dinlemeyi kabul etmesinden bir hafta sonra geldi. Ticari kuruluşlar, tahkimin yasal süreçten daha verimli olduğunu savunuyor. Davacıların avukatları, tahkimin işletmelere yarar sağladığını tez ediyor. Ayrıyeten, tüketicilere mahkemede daha âlâ hizmet verildiğini öne sürüyor.

Federal yargıç tahkim kararı vermeyi reddetti

San Francisco’daki 9. ABD Bölge Temyiz Mahkemesi, çekilişlerin resmi kurallarındaki ihtilafların Kaliforniya mahkemelerinde çözülmesini mecburî kılan bir unsura atıfta bulunarak bu kararı onadı. Kullanıcıların avukatı David Harris, mahkemenin kararından mutlu olduklarını söz etti. Lakin Coinbase duruma karşılık vermemeyi tercih etti.

Coinbase, 9. Daire’nin yargıçların davaları tahkime götürmeme buyruklarına itiraz ederken mahkeme süreçlerini askıya almayı reddetmesinin akabinde iki davayı Yüksek Mahkeme’ye temyiz ediyor. Coinbase’in Yüksek Mahkeme’nin mevzuyu dinlemesi talebinin akabinde, bir yargıç, temyize kadar çekiliş davasındaki yargılamaları durdurmaya karar verdi. Kriptokoin.com olarak detayları güncelliyor olacağız.

Kaynak: Kripto Koin