CITIC Securities’in Araştırmasına Göre Metaverse 20 Yıl İçerisinde Popüler Hale Gelecek

CITIC Securities’in Araştırmasına Göre Metaverse 20 Yıl İçerisinde Popüler Hale Gelecek

Çin’in en büyük aracı kurumu olan CITIC Securities, bir araştırma raporunda , Metaverse‘in önümüzdeki üç ila beş yıl içinde bir keşif aşamasına gireceğini ve 20 yıl içinde yaşam tarzı haline gelebileceğini söyledi.

Rapor, metaverse gelişiminin üç aşamaya bölünebileceğini belirtiyor. İlk aşama, sosyal medyada bir dizi sanal gerçeklik platformu ve oyunu kullanıma sunulacağı için önümüzdeki beş ila sekiz yıl içinde tamamlanacak. 

İkinci aşama 2030 civarında ortaya çıkacak. Eğitim, toplantı ve iş gibi bazı gerçek dünya davranışları sanal dünyada gerçekleşecek.

Metaverse’in ekonomik sistemi bu aşamada kurulacak. Üçüncü aşama 2030‘dan sonra ortaya çıkacak. Bu aşama için ayrılan sanal platformlar, daha kapsamlı bir sistem oluşturmak için standart bir anlaşma ile birbirine bağlanacak.

Rapor, oyunların ve sosyal ağların meta veri deposu için başlangıç ​​noktası olabileceğini söylüyor. Yine de orta ve uzun vadede GPU üreticisi Nvidia, grafik motoru şirketleri Epic ve Unity gibi pazar avantajına sahip şirketlerde bulunuyor.

Ayrıca bulut bilişim, İnternet Veri Merkezi (IDC), 5G ve düşük yörüngeli uydular gibi yüksek hızlı iletişim altyapılarına sahip şirketler, metaverse geliştirme sürecinden bir süre daha faydalanacak.

Rapor, yazılım için ilk atılımların oyun, sosyal ağ ve reklamcılık alanlarında Tencent, ByteDance, Facebook ve Baidu gibi teknoloji devlerinden gelebileceğini söylüyor. 

Artık Çinli teknoloji şirketleri Metaverse’e dahil oluyor. ByteDance ve Tencent gibi firmalar bu alana şimdiden yatırım yapmaya başladı.