HaberlerKripto Para Haberleri

Çinli Yetkililer 2021’in İlk Yarısında 380 Şüpheli Kripto ve Elektronik Dolandırıcılık Grubuna Baskın Düzenledi

Kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılık da dahil olmak üzere elektronik dolandırıcılık, en hızlı büyüyen suç haline geliyor

Çin Ulusal Dolandırıcılıkla Mücadele Merkezi’nden alınan verilere göre, yetkililer bu yılın ilk yarısında yanıltıcı promosyonlar yürütmek ve sanal para birimiyle kara para aklama gibi şüpheli faaliyetlerde bulunduğu iddia edilen 380‘den fazla suç grubunu tespit etti.

Dolandırıcılıkla Mücadele Merkezi görevlisi Zhang Shuo, elektronik dolandırıcılığın en hızlı büyüyen suç haline geldiğini söyledi.

Ocak-Mayıs ayları arasında ülke çapında 114.000 dava çözüldü ve 14.000‘den fazla suç çetesi cezalandırıldı. Beijing Business Today’e göre, kripto ile ilgili dolandırıcılık kilit bir odak noktasıydı.

Kripto paralar ile ilgili dolandırıcılık dünya çapında büyüyen bir sorun haline geldi. Dolandırıcılık önleme şirketi Bolster tarafından yayınlanan rapora göre, 2020 yılında 2019‘a göre yaklaşık %40 artışla 400.000‘den fazla kriptoyla ilgili dolandırıcılık tespit edildi.

[affiliate_news2 id=”4464″]

Çin’de kripto dolandırıcılığı son yıllarda büyük artış gösterdi. İnternetin her yerde bulunması ve Çin’de blockchain teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte dolandırıcılıklar birçok insanın günlük hayatını etkilemeye başladı.

Çin’de geçen hafta sonu gerçekleşen büyük bir blok zinciri etkinliği olan Dünya Blok Zinciri Konferansı’nda konuşan bir polis memuru, dijital suç vakalarının sayısının çevrimdışı dolandırıcılıkların sayısını aştığını söyledi.

Xinhua Haber Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre, Çin merkez bankası dijital para programı ülke çapında geniş çapta test edilirken, dolandırıcılar, projenin kimliğini benimseyerek kendi kripto para projelerini satmak için insanların dijital yuan kavramına aşinalığından yararlandı .

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu