Çinli Şirketler Metaverse Marka Tescil Yarışında!

Çinli Şirketler Metaverse Marka Tescil Yarışında!

Çin Halk Bankası‘nın Metaverse ve NFT’ler hakkında uyarılarılarına rağmen, binden fazla şirket metaverse ile ilgili binlerce ticari marka tescil başvurusunda bulundu.

PBOC’nin Analiz Merkezi Direktörü Gou Wenjun, Kasım ayındaki bir zirvede dijital varlıkların tehlikeleri konusunda uyardı. Gou’ya göre, sanal varlıkların fiziksel bir temeli olmadığından yasa dışı finansal faaliyetler için kullanılabilirler. Gou, “yasadışı bağış toplama, saadet zincirleri ve dolandırıcılık” gibi faaliyetlerden söz etti.

Ancak, PBOC’nin uyarılarını görmezden gelen Çinli şirketler, “metaverse uydusu” ve “metaverse sergisi” gibi metaverse ile ilgili ticari markaları tescil ettirmek için acele ediyorlar. South China Morning Post‘a göre, 1360’tan fazla Çinli şirket Pazar gününe kadar metaverse ile ilgili 8.534 ticari marka başvurusunda bulundu.

Büyük Şirketler de Metaverse ve NFT Marka Tescili’ne Rağbet Gösteriyor

Marka tescili için başvuran şirketlerin çoğu teknoloji firmaları. Buna Huawei ve Hisense gibi büyük şirketler de dahil. Huawei “Meta OS” tescili için başvururken, Hisense sosyal hizmetler, reklamcılık ve bilim gibi çeşitli alanlarda çeşitli ticari markalarla başvurdu. Şirketler zincirine oyun ve teknoloji devi Tencent de katıldı ve “QQ Metaverse”, “QQ Music Metaverse” ve “Kings Metaverse” dahil olmak üzere metaverse ile ilgili neredeyse yüz ticari marka başvurusu kaydettirdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Dünya üzerindeki Bitcoin Madencilerinin %20’si Hala Çin’de!

Çin Komünist Partisi‘nin resmi gazetesi People’s Daily, PBOC’nin uyarısının yanı sıra 9 Aralık’ta Metaverse hakkında bir uyarı yayınladı. Gazete, dijital varlık satın alan insanları metaverselerdeki mülk satışlarının yüksek risk taşıdığı konusunda uyardı.

NFT‘lere olan talep arttıkça, ticari marka başvuruları pek de sürpriz olmadı. NFT satış takipçisi Crypto Slam‘e göre, yalnızca son yedi gündeki NFT satışları 580,7 milyon doları buldu. Cointelegraph Consulting‘in araştırmasına göre, NFT satışlarının 2021’de 17,7 milyar dolara ulaşması bekleniyor.