Çin’in Yunnan eyaleti, Bitcoin madenciliği için yasadışı güç kaynağını ortadan kaldırıyor

Çin’in Yunnan eyaleti, Bitcoin madenciliği için yasadışı güç kaynağını ortadan kaldırıyor

Güneybatı Çin’in Yunnan eyaletindeki enerji otoritesi, Çin kripto madenciliği üzerindeki kısıtlamalarını yoğunlaştırmaya devam ederken, küçük ve orta ölçekli hidroelektrik santrallerinden Bitcoin madenciliğine sağlanan yasadışı güç kaynağını ortadan kaldırdığını söyledi.

Yunnan yetkilisi, Çin’in Twitter benzeri mikroblog platformu Weibo’daki Cuma günkü bir yayında Eylül ayı sonu itibariyle 246 küçük ve orta ölçekli hidroelektrik santrali belirlediğini ve Bitcoin madencilerine elektrik tedarikini durdurmalarını talep ettiğini söyledi.

Bu gelişme sonrası bölge, bir yıl boyunca yaklaşık 2 milyar kilovat saatlik enerji tasarrufu sağlayabilir. Bu yılın başlarına kadar Çin, dünyanın en büyük kripto para üreten ülkelerinden biriydi.

Ancak bu baharda İç Moğolistan ve Sincan bölgelerinin yanı sıra Qinghai, Yunnan, Sichuan, Hebei ve Gansu eyaletleri de dahil olmak üzere pek çok bölgede durumlar değişmeye başladı.

Çin, kripto madenciliğine kısıtlamalar veya doğrudan yasaklar getirdi. Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu 24 Aralık’ta, ülke çapında kripto madenciliğini yok etmek için diğer 10 yetkiliyle ortaklaşa bir bildirim yayınladı.

Bitcoin için dünyadaki hashratın yaklaşık % 70‘ini üreten Çin’li madenciler, baskıların bir sonucu olarak daha dost kıyılara göç ediyorlar.

Bitcoin hash oranı geçtiğimiz hafta madencilerin misafirperver bölgelerde faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle Çin’in yasaklar öncesindeki seviyesine tamamen geri döndü.

Bitcoin madenciliği ne kadar zor olursa, madenciler için o kadar az karlı olur. Hashrate arttığında, madenciliğin zorluğu genellikle bunu takip eder.