Piyasa, Çin’in Kripto Para Birimlerine Yönelik Baskısını Önemsiyor Mu?

Piyasa, Çin’in Kripto Para Birimlerine Yönelik Baskısını Önemsiyor Mu?

Çin’in kripto para birimlerine yönelik baskısı son aylarda yoğunlaştı ve yatırımcılar arasında büyük bir paniğe yol açtı. Ayrıntılara daha yakından bakıldığında, kripto para piyasasının dünyanın en kalabalık ülkesinden gelen tatsız gelişmeleri görmezden geldiği görülüyor.

Çin, büyük nüfusu ile kripto para birimlerinde büyük bir alanı temsil ediyor. Gücünün zirvesindeyken, madencilerin çoğunluğunun ülkede yerleşik olması sayesinde Bitcoin’in küresel hash oranına en fazla katkıda bulunan Çin oldu. 

Kıskanılacak konumuna rağmen, Çinli yetkililer, kripto para birimlerine karşı ciddi yaptırımlar uygulamaya başladı. Baskılara dayanamayan madenciler farklı bölgelere göç etti.

Çin, hash oranının %50‘sinden fazlasına katkıda bulunuyor ve diğer kripto para birimlerinin madenciliğinde listenin başında yer alıyor.

1,4 milyardan fazla nüfusu ve kripto para alanındaki büyük oyuncuları ile ülkenin kripto para birimi üzerindeki etkisi oldukça derin denilebilir.

Ancak, yetkililerin kripto para birimlerini ve madencilik faaliyetlerini kısıtlama çabalarını yenilemesinden sonra işler farklı bir boyut almaya başladı.

Hükümet, bankaların ve diğer finansal kurumların kripto para birimi işlemlerini kolaylaştırmasını engellediğinde, Mayıs ayında işler doruğa ulaştı. 

Pek çok baskın ve tutuklama yapıldı. Piyasalardan 1 trilyon dolara yakın para silinirken yatırımcılar paniğe kapılmaya başladı. Bitcoin, azalan hash oranlarının ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.000 dolardan 30 bin dolara düştü.

Xinjiang ve Sichuan’daki eyalet hükümetlerinin madencilik merkezlerini kapatma kararının ardından madencilik faaliyeti de durduruldu ve madencilik cihazlarına olan talepte düşüşe neden oldu.

Piyasalar Etkilenmedi

Çin’in paniği körüklemesinden aylar sonra, kripto para piyasaları tüm baskılara rağmen 2 trilyon doların üzerine çıkmayı başardı.

Madencilerin Çin’den diğer elverişli bölgelere göçü, hash oranlarının toparlanmaya başlamasını ve piyasalar üzerindeki etkisini yavaş yavaş yitirmesini sağladı. 

Çin vatandaşları, yasağın ardından Çin dışındaki borsalarla kripto para ticareti yapmaya başladılar. Kripto para birimlerinin merkezi olmayan ve anonim doğası, işlemlerin devam etmesini kolaylaştırdı.

Aylar süren sorunsuz ticaretin ardından, El Salvador ve Küba gibi gelişmekte olan ülkelerin Bitcoin‘i yasal ödeme aracı olarak kabul etmesi ve kurumsal yatırımcıların akın etmesiyle fiyatlar yükseldi.