Çin’in e-CNY projesi, Hong Kong’u yuan ticaretinin merkezi olarak destekleyecek

Çin’in e-CNY projesi, Hong Kong’u  yuan ticaretinin merkezi olarak destekleyecek

Endüstri uzmanları, Hong Kong’un yakında Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan e-CNY‘nin sınır ötesi perakende kullanımı için bir pilot program başlatacağını söyledi. 

Şehrin fiili merkez bankası olan Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) CEO’su Eddie Yue Pazartesi günü Yasama Konseyi’ne verdiği brifingde, yaklaşan testlerin Hong Kong’un offshore yuanı rolünü güçlendirmesi için önemli bir adım olduğunu söyledi. 

Yue, e-CNY için pilot uygulamanın bu yıl 15 Şubat’ta sona erecek olan Bahar Şenliği’nden kısa bir süre sonra başlayacağını ekledi.

Hong Kong’daki e-CNY pilot uygulamasının benzersiz yanı, HKMA’nın 2018’de tanıttığı bir ödeme altyapısı olan şehrin Daha Hızlı Ödeme Sistemi (FPS) ile bağlantısıdır. FPS, Hong Kong doları ve Çin yuanında anında çapraz banka ödemelerine izin veriyor. 

Bu yeni bir özellik sürpriz değil. Çin Halk Bankası’nın dijital para birimi enstitüsü genel müdürü Mu Changchun, Aralık ayında ekibinin vatandaşların ödeme alışkanlıklarını değiştirmeden ödeme verimliliğini artırmak için Hong Kong’daki e-CNY ile FPS’yi birbirine bağlama yaklaşımlarını araştırdığını söyledi.

Bir HKMA raporuna göre FPS, 2021’de 2020’ye göre %90 artışla ortalama 670.000 günlük HKD işlemi kaydetti. Geçen yılın sonunda, FPS’nin e-posta, cep telefonu numarası, Hong Kong kimliği ve FPS kimliğinde 9,62 milyon kaydı vardı. 

Uzmanlar, FPS’nin geniş ve büyüyen kullanıcı tabanının e-CNY denemesi için faydalı olabileceğini söyledi. Yetkililer, e-CNY cüzdanlarını FPS ile bağlayarak, anakaradaki turistlerin Hong Kong’daki yerel yatırımcılara e-CNY ile ödeme yapabilmelerini, yatırımcıların ise doğrudan HKD cinsinden ödeme yapabilmelerini umuyorlar.

Gelecekteki planlar arasında Hong Kong, Makao ve Guangdong eyaletini birbirine bağlayan Greater Bay Area’da (GBA) Hong Kong sakinlerinin FPS-dijital yuan bağlantısı aracılığıyla ödeme yapmaları yer alıyor.