Çin’in Dijital Yuan Denemeleri Genişliyor

Çin’in Dijital Yuan Denemeleri Genişliyor

Çin, dijital yuan testini hızlandırırken, gözlemciler hükümetin projeyi benimseme konusundaki baskısının giderek daha yumuşak bir lansman gibi göründüğünü söylediler.

Shaanxi eyaletinin başkenti olan Xi’an, dünyanın en büyük ikinci ekonomisini Avrupa, Afrika ve Asya’nın geri kalanına bağlayan ekonomik yolların ortak noktalarından biri olarak biliniyor.

Şehrin stratejik coğrafi önemi göz önüne alındığında, Xi’an, e-CNY denemeleri için ikinci grup pilot şehir arasındaydı. Yerel medya Economic Information Daily’nin hazırladığı bir rapora göre, Haziran 2021‘e kadar şehirde 1,1 milyondan fazla özel e-CNY cüzdanı kuruldu .

Pekin’deki Blockchain Araştırma Merkezi direktörü Zhaosheng Jiang, “E-CNY testi şu anda normal bir pilot aşamada ve elbette bunu bazı kullanıcı sınırlamalarıyla birlikte uzun vadeli, planlı bir yumuşak lansman olarak düşünebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Ülkenin en büyük ticari bankalarından biri olan Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın kıdemli finans yöneticisi Matteo Giovannini de benzer bir görüş paylaştı. Giovannini, dijital yuan geliştirmelerinin, birkaç tur denemeden sonra saf test aşamasını geçtiğini söyledi .

Giovannini, konuşmalarının devamında “Çin için, akıllı telefonların yüksek penetrasyonuna, dijital bilgi birikimine sahip bir nüfusa ve olumlu hükümet politikalarına güvenme olasılığının, test süresini büyük ölçüde azaltmada ve hızlı bir şekilde piyasaya sürülme aşamasına geçmede büyük rol oynadığını düşünüyorum” dedi.