Çin’deki gizli Bitcoin madencileri hala küresel hash oranının %20’sini oluşturuyor

Çin’deki gizli Bitcoin madencileri hala küresel hash oranının %20’sini oluşturuyor

CNBC, Çin’in bu yılın başlarındaki kapsamlı kripto para yasağına rağmen dünyadaki Bitcoin hash oranının %20‘sine ev sahipliği yapabileceğini bildirdi.

Araştırmalar, kısa süre önce Kasım ayında yayınlanan ve Çin’de her gün ortalama 109.000 aktif kripto madenciliği IP adresine işaret eden Çinli siber güvenlik firması Qihoo 360’tan gelen detaylarla şekillendi.

Qihoo 360, bu adreslerin çoğunun Guangdong, Shandong, Zhejiang ve Jiangsu’da olduğunu söylüyor.

Eğer veriler doğruysa, Çin’deki Bitcoin hash oranının Mayıs ve Temmuz arasında sıfıra yaklaştığını belirten Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nin (BECI) daha önceki tahminlerini zayıflatacaktır.

Birçok büyük şirket ABD veya Kazakistan’daki daha misafirperver çevrelere gitmeyi tercih etti, ancak bu herkes için bir seçenek değildi.

Çin’de hala küçük ve orta ölçekli madencilik operasyonlarının, hükümetin dikkatinden kaçınmak için gizli taktikler kullandığı bildiriliyor .

Bir madenci, CNBC’ye “bir şeyleri aşmak” konusunda ustalaştığını söyledi. İşlemleri birden fazla siteye yayarak, çok fazla dikkat çekme şansını en aza indirdiklerini dile getirdi.

Madenci, Çin’in elektrik şebekesi ile çalışan 1.000 madencilik kulesi ve hidroelektrik ile 5.000 farklı madencilik kulesi çalıştırdığını söyledi.

CNBC, daha önce Çin’deki Bitcoin madencilerinin basitçe çevrimdışı olduğunu ve işlerin soğumasını beklediklerini ifade etmişti. Madenciler sonunda birkaç ekstra önlem alarak yeniden faaliyete başladılar.