Bitcoin HaberleriHaberler

Çin’deki Bitcoin Madenciliği Yasaklarının Arkasında Yasa Dışı Kömür Çıkarma Faaliyetleri Mi Var?

Bitcoin madencilik teçhizatlarına güç sağlamak için artan kömür kullanımının yasaklarda etkili olduğu düşünülüyor.

Bugün Blomberg tarafından aktarılan bilgilere göre yasa dışı bir şekilde kömür çıkarma vakaları Bitcoin madenciliği yasağında önemli rol oynadı.

Yapılan araştırmalara göre dünyadaki Bitcoin madenciliğinin % 65‘i geçen senenin Nisan ayı itibarıyla Çin’de gerçekleşti.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Xi Jinping‘in Çin’in karbon ayak izini azaltma çabasının ortasında yükselen enerji ve iklimsel endişelerin ardından madencileri hedef alacaklarını ve yasaklayacaklarını söylemişti. Yapılan açıklamalardan kısa bir süre sonra kripto piyasalarında yaklaşık %40 düşüş meydana geldi.

Madencilik teçhizatlarının bakımı, soğutulması ve çalıştırılması için büyük miktarda enerji gerekiyor. Bazıları, bunun kaynağının kömür ve fosil yakıtla çalışan enerji üreticileri aracılığıyla olduğu için, dünyaya büyük bir karbon ayak izi bıraktığını söylüyor.

Çin tam da bununla savaşmaya çalışıyor. Ülke, son on senede karbon ayak izini yenilenebilir enerji santrallerinin kurulması ve elektrikli araçların kullanımın teşvik edilmesiyle büyük ölçüde azaltmaya çalıştı. Ancak Bitcoin madenciliğinin bu girişimlerde zorluk çıkarttığı belirtildi.

Elektrik Tüketiminin Artmasıyla Kömür Talebide Yükseldi

Yayınlanan rapora göre yetkililer, Bitcoin için kullanılan madencilik çiftliklerinin elektrik tüketimindeki artışın, Çin’in bazı bölgelerinde artan kömür talebinin arkasında olduğu sonucuna vardı.

Kömür üreticileri 2021‘de daha yüksek güvenlik risklerine ve ölümcül kazalarda bir artışa yol açarak, yasal izin olmaksızın talebi karşılamak için fabrikalarını yeniden faaliyetlere başlattılar.

Madenciliğin şimdiye kadar Çin’in iç kesimlerinde, soğuk havanın ve ucuz, kalifiye işgücünün bu tür operasyonları desteklediği ve bu bölgelere gelir getirdiği gri bir alanda faaliyet göstermesine izin verildi.

Bu arada, başka yerlerdeki madenciler, Bitcoin cihazlarına güç sağlamak için yenilenebilir ve alternatif kaynaklara yönelmeye başlıyor.

Salı günü Tesla CEO’su Elon Musk , madenciliğin iklimsel etkisini azaltma sözü veren Amerikalı madencilerden oluşan bir konsorsiyum olan Bitcoin Madencilik Konseyi’nin kurulduğunu belirtti.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu