Çin’de Blockchain Tabanlı Kurumsal Sosyal Kredi Sistemi Uygulaması Başlatıldı

Çin’de Blockchain Tabanlı Kurumsal Sosyal Kredi Sistemi Uygulaması Başlatıldı

Çin‘de devlet destekli medyanın dün bildirdiğine göre, ülkenin güneydoğu eyaleti Guangdong‘un Foshan şehri, otomatik kredi derecelendirme işlevine sahip blok zinciri tabanlı bir kurumsal sosyal kredi sistemi başlattı.

Foshan’ın blok zinciri tabanlı kurumsal sosyal kredi sistemi, işletmeleri çeşitli kaynaklardan gelen verileri kullanarak dört kredi düzeyine ayırıyor.

Sistem, kredi puanlarını eski haline getirmek amacıyla, düşük kredili işletmelere, ödenen para cezalarının kanıtı gibi düzenleyici itaat kanıtı talep etmeleri amacıyla ping atacak şekilde programlanmış.

Ülkenin sosyal kredi sistemi, bireylerin, şirketlerin, devlet kurumlarının davranışlarını, güvenilirliğini izlemek ve değerlendirmek amacıyla kişisel ve kurumsal verileri topluyor.

Ülkedeki şirketlerin sosyal kredi notu, firmaların mali belgelerinin yanı sıra gıda güvenliği cezaları gibi uygunluk kayıtlarını da dikkate alıyor.

Firmalar için düşük bir puan, zorunlu kapatmalara veya lisans iptaline yol açabiliyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Finansal İstikrar Kurulu’ndan (FSB) Kriptolarla İlgili Çok Ciddi Bir Uyarı Geldi

2019’dan bu yana Asya ülkesi, yerel firmalar için tartışmalı kurumsal sosyal kredi derecelendirme sistemi ile ilerliyor ve kurumsal mahremiyet, aşırı hükümet müdahalesi ile ilgili şikayetleri artırıyor.