Çin Polisi Multi Milyon Dolarlık DeFi Halı Çekme Olayını Ortaya Çıkardı

Çin Polisi Multi Milyon Dolarlık DeFi Halı Çekme Olayını Ortaya Çıkardı

Çin polisi yaklaşık 6 milyon yuan (1 milyon dolar) değerinde kriptoyu dondurdu ve bu olaya karışan sekiz kişiyi tutukladı.

Nikkei Asia‘da yayınlanan bir rapora göre, Chizhou kamu güvenlik bürosu, 50 milyon yuan (7,8 milyon dolar) değerinde olabilecek bir kripto halı çekme dolandırıcılığını ortaya çıkardı. Polis, bir yatırımcının geçen yıl Haziran ayında 590.000 yuan değerinde kripto para kaybetmesinin ardından soruşturma başlattı. Soruşturmanın izinde farklı illerde yaşayan sekiz kişi vardı. Polis ayrıca, zanlıların dolandırılan parayı kullanarak satın aldıkları iddia edilen lüks arabalara, villalara ve diğer pahalı eşyalara da el koydu.

Hileli DeFi programı, likiditeyi değiştirerek yüksek getiri vaadiyle yatırımcıları cezbetti. Ancak, yatırımcılar paralarını koyduktan sonra, dolandırıcılar parayı isimsiz havuzlardan akladı ve tüm fonları kaçırdı. Chizhou kamu güvenlik bürosu şunları söyledi:

“Polis görev gücü tarafından yapılan soruşturma ve analizden sonra, bu davanın blok zinciri teknolojisini kullanarak yasadışı bir şekilde sanal para elde etme vakası olduğu tespit edildi.”

Halı çekme işlemleri, nispeten daha kolay olduğu için, merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki en yaygın dolandırıcılıklardan biri haline geldi. Chainalysis verilerine göre, yatırımcılar 2021’de halı çekme işlemlerine 2,8 milyar dolardan fazla kaybetti. Bu tür dolandırıcılıklar genellikle yüksek getiri vaat eden yatırımcıları cezbeder ve havuz yeterli sermayeye sahip olduğunda, dolandırıcılar tüm parayı alıp kaçar. Chainalysis raporu şunları söyledi: “DeFi ekosisteminin önde gelen dolandırıcılığı olarak ortaya çıkan halı çekme, 2020’de sadece %1’e karşılık 2021’de tüm kripto para dolandırıcılığı gelirinin %37’sini oluşturuyor.”

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Crypto.com Hackerlara 15 Milyon Dolarlık Ethereum Kaptırdı

Suç faaliyetleri için kripto kullanımının toplam dolaşım arzının yaklaşık %1’i olduğu tahmin edilirken, DeFi alanındaki artan dolandırıcılık, yatırımcıların güvenini etkiledi. Bununla birlikte, bu dolandırıcılıkların genellikle kripto teknolojisine özgü bir sorundan ziyade son kullanıcının güvenlik açıklarını avladığını da belirtmek önemlidir. Bu, büyük dolandırıcılıkların çoğunun yüksek getiri vaat eden yeni tokenlerle gerçekleştiğini gösteren en büyük 15 halı çekme verisinden açıkça görülmektedir.