Çin nüfusunun yaklaşık beşte biri dijital renminbi cüzdanı kurdu

Çin nüfusunun yaklaşık beşte biri dijital renminbi cüzdanı kurdu

Çin yerel medya kuruluşları, ülke nüfusunun yaklaşık beşte birinin yani yaklaşık 261 milyon insanın, ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital renminbi (RMB) için cüzdan oluşturduğunu bildiriyor. Bilgiler, 18 Ocak’ta Danıştay Bilgi Bürosu tarafından düzenlenen bir basın toplantısında açıklandı.

Raporlar ayrıca, büyük şehirlerdeki birkaç başarılı pilot uygulamanın ardından 87,5 milyar işlem hacmini aştığını belirtti. Bu şehirler arasında Shenzhen, Suzhou, Xiong’an, Chengdu, Şanghay, Hainan, Changsha, Xi’an, Qingdao ve Dalian bulunuyor. Bu pilot uygulamalar, CBDC’nin Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları’nda kullanımına hazırlık olarak başlatıldı.

İşlem hacmi ve cüzdan sayısı ile ölçülen pilot uygulamaların başarısı, daha fazla pilot uygulama ve araştırma planlamasına yol açtı. Plan, perakende işlemlerde, canlı ödemelerde ve devlet hizmetlerinde dijital renminbi kullanımını daha da genişletmek amacını taşıyordu. 

Çin, CBDC’sini hızla geliştiriyor ve pilot uygulamalar başlatıyor. Bunun yanında diğer birçok ülkenin önünde yer alıyor. Ayrıca Çin, CBDC’ye sahip olan tek ülke değil. Ancak kesinlikle şimdiye kadarki en büyük proje denilebilir.

Çin, ekonomisini dijitalleştirmeye ve yeni teknolojileri uygulamaya odaklanan bir ülke olarak biliniyor. Diğer ülkeler de aynısını yapmaları gerektiğini anladılar ve çabalarını hızlandırdılar. Düzenlemenin yanı sıra, CBDC’ler dünyadaki birçok düzenleyicinin gündeminde önemli bir nokta olmaya devam ediyor.

CBDC’ler üzerinde çalışan veya almayı düşünen ülkeler ve bölgeler arasında ABD, Japonya, Hindistan, İsveç, Fransa ve Nijerya yer alıyor. Ancak hiçbiri Çin kadar ilerlemedi.