Çin merkez bankası kripto varlık işlem takip sistemi kuracak

Çin merkez bankası kripto varlık işlem takip sistemi kuracak

Çin merkez bankasının kara para aklamayla mücadele dairesi müdürü, Çin Halk Bankası’nın kripto para birimleri ve NFT’ler gibi sanal varlıklar için sanal bağlantılı suçları çökertmek, yapay zeka ve makine gibi teknolojileri benimsemek için bir izleme sistemi kuracağını söyledi. Bilgiler Çin yerel medyası tarafından aktarıldı.

Gou Wenjun, Birinci Lujiazui Ulusal Finansal Güvenlik Zirvesi ve 11. Çin Kara Para Aklamayı Önleme Zirvesi’nin bir forumunda, sanal varlıkların haraç, uyuşturucu kaçakçılığı, kumar ve kara para aklama gibi yasa dışı işlemlerde yardımcı olduğunu, risk denetimi ve yönetişimine meydan okuduğunu ve tehdit oluşturduğunu söyledi.

Gou, bankaların sanal varlık işlemlerinin izlenmesini ve analizini güçlendirmesi ve sanal varlık işlemlerinde yer alan tarafların gerçek adlarını doğrulaması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Gou, merkez bankasının kolluk kuvvetlerini desteklemek için hem yurtiçinde hem de yurtdışında sanal varlıkların işlemlerini izlemek için 60 denizaşırı finansal istihbarat teşkilatı ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Gou, merkez bankasının “sanal varlıkların şeffaflığını artırmak ve sanal varlıkların özünü ve etkilerini belirlemek için düzenleyici sanal alanların kullanımını keşfetmek” ve “piyasaya anarşi ve ademi merkeziyetçilik hayalini terk etmesi için rehberlik etmek” için çalışacağını söyledi.

Çin, Çin dışındaki kripto borsaları aracılığıyla yapılanlar için bile kripto para birimiyle ilgili tüm işlemleri yasakladı. Bununla birlikte, Çin’de kripto para birimi işlemleri hala devam ediyor. Anakaradaki kripto tüccarları, politika kısıtlamalarını atlatmak için denizaşırı şirketlere kaydoluyor.

Çinli yetkililer, en son ademi merkeziyetçilik teknolojileri konusunda temkinli olmaya devam ediyor. Devlete ait medya, NFT koleksiyonlarını sürekli olarak eleştirdi ve meta verinin pazara ve ulusal güvenliğe getirebileceği risk konusunda uyardı.