HaberlerKripto Para Haberleri

Çin Merkez Bankası İlk Kez Dijital Para Birimi İçin Teknik İnceleme Yayınladı

Çin, akıllı sözleşme programlanabilirliğini onaylayan ilk dijital para teknik incelemesini yayınladı

Çin Merkez Bankası (PBoC), ülkenin merkez bankası dijital para birimi için ilk kez bir teknik inceleme yayınladı ve projenin resmi sunumuna doğru önemli bir adım daha attı.

PBoC, e-CNY olarak da adlandırılan dijital yuan projesi için Cuma günü teknik inceleme sundu ve bu, dijital para biriminin akıllı sözleşme özellikleriyle programlanabilir olacak şekilde tasarlandığını gösteriyor. Ancak resmi bir lansman için somut bir yol haritası veya zaman çizelgesi belirlenmedi.

[affiliate_news2 id=”3987″]

Çin, 2014 yılında kripto para birimlerinin mevcut finansal sisteme risk oluşturduğunu düşünerek dijital yuan girişimini başlatmıştı. Merkez bankası tarafından yayınlanan son teknik incelemede şu açıklamalar yapıldı:

“Bitcoin ve blok zinciri teknolojilerini benimseyen diğer kripto para birimleri, ‘tamamen merkezi olmayan’ yapıda olduklarını iddia ederken, içsel değerlere sahip değiller. Oldukça değişken, düşük işlem verimliliğine sahipler ve muazzam miktarda enerji tüketiyorlar.”

Merkez bankası, “Bu arada, kripto para birimleri çoğunlukla finansal güvenliğe ve sosyal istikrara potansiyel tehditler getiren spekülasyonlar için kullanılıyor” açıklamasında bulundu.

PBoC ayrıca ticari kuruluşların, egemen para birimlerine sabitlenen stabilcoinleri piyasaya sürmesini küresel para politikalarına, ödeme sistemlerine ve sınır ötesi sermaye yönetimine karşı risk oluşturduğunu düşünüyor.

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu