HaberlerKripto Para Haberleri

Çin Merkez Bankası, Bankaların Kripto Para İle İlgili Şirketlerle İşlem Yapmasını Yasakladı

Çin Merkez Bankası, beş bankaya borsalar da dahil olmak üzere kripto ile ilgili herhangi bir şirketle işlem yapmamalarını emretti.

Kripto para ile ilgili önemli gelişmeleri aktaran Çinli gazeteci Colin Wu‘ya göre Çin Merkez Bankası ülkedeki birkaç büyük banka ve ödeme sağlayıcısı firma ile görüşmeler yaptı.

Wu, merkez bankasının bankalardan dijital para birimleriyle ilgili işletmelere hizmet vermeyi durdurmalarını istediğini söyledi.

Çin’in kripto para baskıları daha da artıyor

Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından paylaşılan rapor, finans kuruluşunun ülkedeki beş büyük banka ile görüştüğünü ortaya koydu.

Görüşmede Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Ziraat Bankası, Çin İnşaat Bankası, Çin Posta Tasarruf Bankası, Industrial Bank ve Alipay yer alıyor.

Bu konuşmanın sonucunda merkez bankası, kripto para ticaretinin ülkedeki olağan finansal ve ekonomik düzeni bozduğunu, yasadışı fon transferleri, kara para aklama ve diğer yasa dışı faaliyetlerin riskini artırdığını iddia etti.

Son birkaç haftadır Çin, Bitcoin madencilerine yönelik pek çok kapatma emri vermişti. Çin’in son hamlesi büyük bankaların ve finansal kuruluşların kripto para ile ilgili işletmelere hizmet vermeyi kesmesi oldu.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu