Çin Mahkemesi, Yasanın Kripto Kayıplarını Karşılayamayacağını Yineledi

Çin Mahkemesi, Yasanın Kripto Kayıplarını Karşılayamayacağını Yineledi

Çin‘in güneydoğusundaki Guangdong eyaletinin yüksek mahkemesi, kripto para birimi yatırım faaliyetlerinin yasalarca korunmadığına karar verdi ve kriptonun anakarada meşru bir para birimi olmadığını daha da netleştirdi.

Guangdong yüksek mahkemesi dün kriptoyla ilgili bir sanal varlık anlaşmazlığını 2021 için 10 önemli internet davasından biri olarak listeledi.

Bu durumda, bir grup, kripto para birimi XIN için özel anahtarları silmekle suçlandı ve davacı için 11.9 milyon yuan (1,9 milyon ABD Doları) zarara yol açtı.

Davayı ele alan Guangzhou’daki bir internet mahkemesi, XIN’in itibari para biriminin meşruiyetini taşımadığına ve ilgili yatırım faaliyetlerinin kanunla korunmadığına karar vererek yatırımcıların zararı üstlenmesine izin verdi.

Geçen yıl Eylül ayında Asya Ülkesi, tüm kripto işlemlerini ve kripto madenciliğini yasaklamıştı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: ABD’li Tora, Londra Menkul Kıymetler Borsası Tarafından Satın Alındı

Doğudaki Shandong eyaletinin yüksek mahkemesi de Ağustos ayında “kripto para birimine yatırım yapma veya ticaret yapma davranışının yasalarla korunmadığını” söyledi.

Ancak, Ağustos ayında bir Şanghay mahkemesi Bitcoin‘i sanal bir mülk olarak değerlendirdi.

Çin hükümeti geçen seneden beri kripto paralar, kripto madenciliği ve kripto borsalarıyla ilgili çok ağır yaptırımlar uyguluyor ve birçok alanda ülkesinin kripto alanındaki gelişmelerini baltalıyor.

Öte yandan Asya Ülkesinin yakın bir tarihe kadar en büyük Bitcoin madenciliği cenneti olduğunu unutmamakta fayda var.