Çin, Kripto Para Madenciliği Yasaklarına Dair Bir Bildiri Daha Yayınladı

Çin, Kripto Para Madenciliği Yasaklarına Dair Bir Bildiri Daha Yayınladı

Kuzey Çin’in Hebei eyaletindeki yetkililer bugün kripto para madenciliği faaliyetlerini kısıtlamak için bir bildiri yayınladı ve kripto madenciliğinin büyük miktarda enerji tükettiğini ifade etti.

Bunun yanında kripto para birimlerinin yaygın kullanımının “ekonominin ve toplumun gelişimini ciddi şekilde etkileyebileceğini ve doğrudan tehdit edebileceğini” söyledi.

Madencilik kısıtlamalarının ana nedeni, dijital varlık madenciliği endüstrisinin tüketim seviyeleri olarak belirtildi. Çin’in karbon nötrlüğüne ulaşma hedefi, genel olarak ekoloji üzerinde olumsuz etkisi olan madencilik endüstrisi ile örtüşmüyor. 

Yukarıda belirtilen konulara ek olarak, kripto para ticareti de ülkenin finansal düzenine yönelik bir tehdit olarak kabul ediliyor.

Yeni emirler, kripto para madenciliğine dahil olan şirketlerin yoğun bir şekilde izlenmesini ve dijital varlıkları çıkarmak için bilgi işlem gücünü kullanmalarını önlemeyi gerektiriyor.

Devlete ait şirketler, yeni çıkan düzenin ana uygulayıcıları olacak. Üniversiteler ve bilim kurumları da yeni düzen tarafından sekteye uğrayacak. Madencilik faaliyetlerinin önüne geçebilmek için bilim kurumları, hesaplama gücüne bağlı faaliyetlerini raporlamak zorunda kalacaklar.

Ek olarak ortaya çıkan sorunları tartışmak ve yargılamak için departmanın kripto para madenciliği hakkındaki kamuoyu ve raporları toplaması istendi. Yetkililer, siber güvenlik ve mali denetiminin güçlendirilmesini önerdi.

Ekim ayından itibaren çok sayıda departman, kripto para madenciliği ile bağlantılı şirketleri ve faaliyetleri izlemeye başlayacak. Tespit edilen herhangi bir madencilik faaliyeti, internet erişiminin ve hatta elektriğin kısıtlanmasıyla önlenecek.