Çin Halk Bankası (PBoC)’dan Bir Yetkili CBDC’de Netlik İstiyor

Çin Halk Bankası (PBoC)’dan Bir Yetkili CBDC’de Netlik İstiyor

Çin Halk Bankası (PBoC) Nanjing Şube Müdürü Guo Xinming, Cumartesi günü Çin’in yıllık genel oturumunda Dijital Yuan‘ın (CBDC) yasal ihale statüsünü netleştirmek için idare kanununda değişiklik önerdi.

Çin’in yıllık genel kurul oturumları olan “İki Oturum”, iki merkezi siyasi yapının “Ulusal Halk Kongresi (NPC) ve Çin Halkının Siyasi Danışma Konferansı (CPPCC)” Çin’in gelecekteki politikalarına yönelik planlarını ortaya koyduğu ve tartıştığı yerdir.

Bu arada, NPC yardımcısı ve Chongqing Belediye Savcılığı başsavcısı olan He Hengyang da Dijital Yuan’la ilgili suçların yargılanması ve cezalandırılmasına ilişkin yönergeler için ceza kanununda değişiklikler önerdi.

Bir milletvekili de, Dijital Yuan ile ilgili suçların mevcut yasayı ve vatandaşların bilgi korumasını, veri güvenliğini, ekonomik ve ulusal güvenliği ihlal edebileceğini söyledi.

Dijital Yuan veya e-CNY, 2021’in sonunda tarihi işlemlerde 11.24 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Rusya Visa ve Mastercard’ın Alternatiflerini Buldu

Çin’in Dijital Yuan’ı (CBDC) Olimpiyatlarda Büyük İlgi Görmüştü

Çin merkez bankasındaki üst düzey bir yetkili, Pekin Olimpiyat Oyunları sırasında Çin’in dijital para birimiyle (CBDC) yapılan günlük işlemlerin yaklaşık 2 milyon yuan (yaklaşık 315.000 Dolar) olduğunu söyledi.

Ayrıca, yabancı kullanıcıların ürünle uğraşırken donanım cüzdanları kullandıklarını, yerlilerin ise yazılım cüzdanlarını tercih ettiğini ortaya koydu.