Çin haber sitesi Xinhua, Tencent’in kurumsal blok zincirinde NFT yayınlamayı planlıyor

Çin haber sitesi Xinhua, Tencent’in kurumsal blok zincirinde NFT yayınlamayı planlıyor

Non Fungible Token (NFT) endüstrisi artık dünyanın dört bir yanından pek çok kurum ve kuruluşun ilgi odağı haline gelmeye başladı.

Artık yüzlerce şirket yatırımlarını NFT’lere göre şekillendiriyor denilebilir. Bu alandaki son adım ise Çin’li bir haber kuruluşundan geldi.

Aktarılan bilgilere göre Çin’in başlıca haber ajanslarından biri olan Xinhua, Noel arifesinde değiştirilemez tokenler (NFT’ler) yayınlamayı planlıyor.

Reuters’in Çarşamba günü bildirdiğine göre, NFT koleksiyonunda yıl boyunca gazeteciler tarafından çekilen 11 fotoğraf yer alacak. 

Rapora göre, bu 11 fotoğraf, her biri toplam 10.000 kopya olan sınırlı sayıda NFT olarak yayınlanacak ve ücretsiz olarak sunulacak.

NFT koleksiyonundaki 11 fotoğraf, Tokyo’daki Yaz Olimpiyatları’nda ilk altın madalyayı kazanma ve Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 100. yıldönümü de dahil olmak üzere 2021‘de Çin için dönüm noktası anlarını içeriyor.

Xinhua’nın NFT koleksiyonu, Tencent’in hükümet tarafından yetkilendirilmiş kurumsal blok zinciri ağı olan Zxinchain aracılığıyla yayınlanacak. 

Tencent, Çin’in Gansu eyaletinde bulunan UNESCO dünya mirası alanı olan Mogao Mağaraları’ndan dijital mağara resimlerini içeren koleksiyonla Eylül ayında aynı zincirde NFT’ler yayınladı.

Xinhua’nın NFT lansmanı Tencent’inkine benzer şekilde ilerlerse, NFT’ler herhangi bir ikincil piyasada alım satım için uygun olmayacak. Çin’in izin verilen blok zincirlerinde önceki NFT’ler, genellikle ikincil satış veya açık artırmayı yasakladı.