Çin, e-CNY İçin Bir Dijital Varlık Borsası Kurmayı Hedeflerken, Kripto Para Birimleri Üzerindeki Baskı Devam Ediyor

Çin, e-CNY İçin Bir Dijital Varlık Borsası Kurmayı Hedeflerken, Kripto Para Birimleri Üzerindeki Baskı Devam Ediyor

Çin, Bitcoin ve kripto para birimi endüstrisinde bir baskı sağlarken dijital yuan kullanımını teşvik etmek için tüm çalışmalarını hızlandırdı.

Son rapora göre Çin, büyüyen başkenti Pekin’de bir dijital varlık borsası kurmaya hazırlanıyor. Devlet Konseyi tarafından yayınlanan yönergeler, Pekin’in bölgedeki finansal hizmetleri teşvik etmek amacıyla dijital varlık ticareti için bir borsa kurmaya çalışacağını da belirtti.

Dünya, Çin’in merkez bankası dijital para birimi konusunda kaydettiği hızlı ilerlemeye tanık oluyor. Nitekim, kabine daha önce dijital yuanın daha hızlı denenmesini talep etmişti. 

Hatta bankacılık kurumlarından e-CNY operasyon firmaları kurmalarını istemişti. Ancak şu ana kadar planlanan dijital varlık borsası ile ilgili herhangi bir ayrıntı açıklanmadı.

Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang, mevcut bankalarla rekabeti önlemek için dijital yuan ihtiyacının altını çizdi. Başkan, e-CNY’nin “M0” bir varlık olduğunu, yani faiz kazanılamayacağını açıkladı.

Aktarılan bilgilere göre merkez bankası dijital yuanın ihracını denetleyecek. Daha düşük seviyeli mali makamlar ise aracı olarak hizmet edecek.

Merkez bankası başkanı, sanal para birimlerinin, değiştirilemez tokenlerin (NFT) ve Metaverse’deki çeşitli öğelerin mevcut durumuna atıfta bulunurken, bunların gerçek dünyadan “doğal olarak izole edildiğini” belirtti. 

Başkanın konuşmasına göre, düzenleyici kurumların odak noktası kripto para birimi çöküşü olmalı. Bu, kripto para işlemlerini izleyerek ve küresel finansal istihbarat firmalarıyla veri paylaşımını, işbirliğini güçlendirerek başarılabilir.