HaberlerKripto Para Haberleri

Çin, ABD Senatörlerinin Dijital Yuan Hakkındaki Olumsuz Söylemleri Bırakmasını İstiyor

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'li senatörlerin 2022 Pekin Kış Oyunları sırasında dijital yuanın bir izleme aracı işlevi gördüğü iddiasına yanıt verdi.

2022 Pekin Kış Oyunları’nda Olimpiyat meşalesi ateşlenmeden önce ABD milletvekilleri ve Çinli yetkililer arasındaki tartışmalar artıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, dün düzenlediği basın toplantısında, ABD senatörlerinin dijital yuan kullanımına ilişkin uyarı mektubunu ele aldı.

South China Morning Post‘un aktardığı bilgilere göre Lijian, ABD’li politikacıları “Olimpiyat Tüzüğü’nde öngörülen ruha uymaya” çağırdı ve onlardan “sporu siyasi bir mesele haline getirmeyi ve Çin’deki dijital para biriminden sorun çıkarmayı bırakmalarını” istedi  .

Son eylemlerin cehaleti ortaya çıkardığını iddia eden Lijian, ABD’li milletvekillerine “dijital para biriminin gerçekte ne olduğunu anlamalarını” önerdi.

Bu haftanın başlarında, Cumhuriyetçi senatörler Marsha Blackburn, Roger Wicker ve Cynthia Lummis, ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi yönetim kurulu başkanı Susanne Lyons’a bir mektup yazdı.

Dijital yuanın Çin Halk Bankası (PBoC) tarafından “izlenebileceği” iddiasının altını çizen üç yetkili, ABD’li sporcuların Çin dijital para birimini kullanmasını veya kabul etmesini engellemek istedi.

[affiliate_news2 id=”4140″]

Öte yandan Çin, gelecek yıl için planlanan Pekin Kış Olimpiyatlarını, Çin’in merkez bankası dijital para biriminin yabancı kullanıcılar tarafından ilk testi olarak görüyor.

Nisan ayında Boao Asya Forumu’nda konuşan Çin Halk Bankası başkan yardımcısı Li Bo, “Yaklaşan Pekin Kış Olimpiyatları için, e- CNY’yi sadece yerli kullanıcılar için değil, aynı zamanda uluslararası sporcular ve benzer ziyaretçiler için kullanılabilir hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu