Çin Devlet Medyası, Metaverse İle İlgili Riskler Konusunda Uyardı

Çin Devlet Medyası, Metaverse İle İlgili Riskler Konusunda Uyardı

Devlete ait Economic Daily tarafından dün yayınlanan bir haberde, metaverse ne kadar ilgi görürse halkın o kadar sakin kalması gerektiği belirtildi.

Medya kanalları büyük bir belirsizlikle gelecek olan metaverse’in inşası ve yönetilmesi söz konusu olduğunda sosyal, etik ve hukukun üstünlüğü sorunları olacağını vurguladı.

Paylaşımlarda, küçük ve orta ölçekli yatırımcıların metaverse’e atlayıp yatırım yaparken çok dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.

Medya ayrıca, piyasanın bakış açısından, metaverse planına dayalı olarak bir şirketin değerini artırmak için henüz çok erken olduğunu savundu.

Bu, Çin devlet medyasının metaverse hakkındaki endişelerini ilk kez dile getirmesi değil. Bu ayın başlarında , People’s Daily’de bir makalede birçok kişinin metaverse’den bahseden ticari markaları kaydettirmeye hevesli olduğunu, ancak metaverse yutturmacasındandan bir şeyler elde etmek istedikleri söylendi.

Ancak, tüm devlet medyası metaverse hakkında şüpheci değil. Cuma günü People’s Liberation Army Daily tarafından yayınlanan bir makale, metaverse’nin sürükleyici bir medya izleme deneyimi sunabileceğini ifade etti.

Arama motoru operatörü Baidu ve video oyun şirketi NetEase gibi teknoloji devleri de dahil olmak üzere Çinli şirketler , metaverse ile ilgili ticari marka tescilleri için bir çılgınlık içinde denilebilir. 

Tencent başkanı ve CEO’su Pony Ma, metaverse’in “çok heyecan verici olduğunu” ve “mevcut endüstrilere gerçekten büyüme katan fırsat.” olduğunu dile getirdi.