Çin Çıkışından 6 Ay Sonra Bitcoin Hash Oranı Üçe Katlandı

Çin Çıkışından 6 Ay Sonra Bitcoin Hash Oranı Üçe Katlandı

Bitcoin Hash Oranı Tarihi Rekora Çok Yakın

Bitcoin hash oranının Çin kaynaklı çöküşünden kurtulması altı aydan kısa sürdü. Dünyanın en büyük blok zincirinin sağlamlığını gösteren metrik, Haziran ayının sonundan bu yana kabaca üç kat arttı ve Mayıs ayında belirlenen ATH’ye çok yakın.

BTC’nin Hash Oranı Altı Ay Sonra ATH’ye Yakın

BitInfoCharts‘tan alınan verilere göre, durumun şiddetle değiştiği bu yıl Mayıs ayında hash oranı yaklaşık 200 Ehash/s ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. BTC madenciliği açısından dünyanın en baskın ülkesi olan Çin, o sırada toplam Bitcoin hash oranının %60’ından fazlasını barındırıyordu. Sonrasında Çin kripto ile ilgili her şeyi yasakladı ve madencilerin peşine düştü.

Makinelerini kapatıp yeni yerler aramaya başladıklarında, ölçüm düştü. İlk haftalarda Bitcoin hash oranı yaklaşık %65 oranında düştü. Doruk noktası, hash oranının 68 Ehash/s‘ye düştüğü Haziran ayı sonlarında geldi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: DeFi ticaret platformu Slingshot, Ribbit Capital liderliğindeki A serisi finansman turundan 15 milyon dolar topladı

Bu, blok ödülleri, blok zinciri çok ihtiyaç duyulan olumsuz yeniden ayarlamalardan geçene kadar ertelendiği için ağa önemli zararlar verdi. Aslında, o noktada en uzun negatif madencilik ayarlamaları serisini yaşadı.

Ancak madenciler diğer bölgelere yerleşmeye başlayınca ve zorluk ayarlaması rolünü oynadıkça, Bitcoin hash oranı toparlanmaya başladı. Böylece, Ağustos sonunda iki katına çıktı ve şimdi neredeyse üç katına çıkarak 184.24 Ehash/s’de duruyor. Daha doğrusu, metrik Haziran sonundan bu yana % 170 arttı.

Ayrıca, madencilik zorluğu da art arda dokuz pozitif düzeltmeden geçti ve bu, giderek daha fazla madencinin gemiye bindiğini gösteriyor.