HaberlerKripto Para Haberleri

Çin Bankaları, Dijital Yuanı Nakde Çevirebilen 3.000 ATM’yi Piyasaya Sürdü

Pekin'de bulunan 3.000'den fazla ATM, Çin'in e-CNY olarak da bilinen dijital yuanını nakde çevirebilen bir özellik ile etkinleştirildi. 

Xinhua haber ajansının aktardığı bilgilere göre bugün, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) Pekin şubesi Çin’in başkentinde, 3.000 ATM’yi harekete geçirdi.

Bu, Çin’in devam eden dijital yuan testlerinin finale yaklaştığının bir başka işareti. Ticari bankadan biri olan Çin Ziraat Bankası’da (ABC), Pekin’in önemli bir iş ve alışveriş bölgesi olan Wangfujing bölgesinde aynı özelliğe sahip 10 ATM’yi devreye soktu.

ABC, bu özelliği ilk olarak Ocak ayında, şehirde dijital yuan kampanyasının ikinci turunu yapılırken Shenzhen’de test etmeye başladı .

ICBC, aynı özelliği Şubat ayında Pekin’deki 10 ATM‘sinde test etmeye başladı. Pekin yakın zamanda , yaklaşık 6,3 milyon dolar değerinde 40 milyon dijital yuan ile ikinci  çekiliş kampanyasını gerçekleştirdi.

Genel olarak, toplam altı Çin şehri Shenzhen, Suzhou, Pekin, Chengdu, Changsha ve Şanghay Ekim ayından bu yana 11 kez dijital yuan çekilişi düzenledi ve toplam tutarları yaklaşık 40 milyon dolar değerinde dijital yuan dağıttı.

Şanghay’daki en son çekiliş, dijital yuan kazananlarının sayısını 350.000 yerel sakine çıkararak erişimi önemli ölçüde genişletti . Diğer şehirlerde yapılan tüm testlerde, her seferinde çekiliş kazananların sayısı 200.000 kişiyle sınırlandırılmıştı.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu