Çin, ABD Senatörünün Uyarıları Arasında Kış Olimpiyatlarında Dijital Yuan’ı Tanıttı

Çin, ABD Senatörünün Uyarıları Arasında Kış Olimpiyatlarında Dijital Yuan’ı Tanıttı

Çin, ABD Senatörü Pat Toomey‘in dijital yuanın ABD yaptırımlarını aşma potansiyeli konusundaki endişeleri üzerine, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için uluslararası bir deneme başlattı.

2019‘dan beri yurt içinde devam eden dijital yuan denemeleri, vize ödemeleri ve nakit paranın yanı sıra Perşembe günü sporculara ve yabancı ziyaretçilere tanıtıldı.

Çin, Kış Olimpiyatları ile dijital yuanın ülke genelindeki varlığını artırmayı umuyor. Deneme, Çin’in kısa süre önce açıkladığı 164 ulusal blok zinciri kuruluşunun, ürününün çok çeşitli endüstrilerde uygulanabilirliğini inceleyecek yerel perakende CBDC testlerine katılma listesini takip ediyor.

Kripto paralar ülkede hala yasaklı, ancak Çin, çok daha özel, merkezi ve sansürlü bir biçimde de olsa, güçlü bir şekilde blok zinciri teknolojisinden yana bir duruş sergiliyor.

Senatör Toomey, Hazine Bakanı Janet Yellen ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e Çarşamba günü gönderdiği bir mektupta, politikacılardan “Pekin’in CBDC sunumunu yakından incelemelerini” ve 7 Mart’a kadar ofisine bir brifing vermelerini istedi.

Toomey, “Analistler, eCNY’nin ABD yaptırımlarını yıkma, yasadışı para akışlarını kolaylaştırma, Çin’in gözetim yeteneklerini geliştirme ve Pekin’e sınır ötesi dijital ödemelerde standartlar belirleme gibi avantajları sağlama potansiyelini vurguluyor” diye yazdı.

Mektuba göre Toomey, dağıtımı, kullanıcı deneyimi, sansür özellikleri ve güvenlik kusurlarını belirlemek için temel alınan kaynak kodu da dahil olmak üzere CBDC’nin kullanıma sunulması hakkında bilgi talep ediyor.

Senatör ayrıca, diğer taleplerin yanı sıra ABD de dahil olmak üzere Çinli olmayan hükümet yetkililerinin dijital yuan’da ne ölçüde işlem yaptığına ilişkin yanıtlar arıyor.

Ayrıca, Çin’in kripto üzerindeki baskısının ABD için “bireysel özgürlüğe ve demokratik ilkelere dayanan” kripto inovasyonunun “öncüsü” olması için bir fırsat sunduğunu söyledi.