Chiron Partners, 50 milyon dolarlık Terra fonu başlattı

Chiron Partners, 50 milyon dolarlık Terra fonu başlattı

Hong Kong merkezli risk sermayesi şirketi Chiron Partners, Terra‘ya (LUNA) adanmış yeni bir ekosistem fonu başlattı ve birinci katman merkezi olmayan finans veya DeFi protokolü için yeni yeniliklere kapı açtı.

CTI olarak da adlandırılan Chiron Terra Fund I, Terra ekosisteminin üzerine inşa edilen yenilikçi projeleri desteklemek için 50 milyon dolarlık sermaye dağıtacak. Şirket, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkezi olmayan finans ve “metaverse bağlantılı” takas edilemeyen token platformlarının kesişimindeki projelerin destek için uygun olduğunu duyurdu.

Cosmos SDK ve Tendermint kullanılarak oluşturulan Terra, küresel ödeme sistemlerine güç sağlamak için fiat sabitlenmiş sabit paraları kullanan bir DeFi protokolüdür. Yerel LUNA tokeni, Terra tabanlı sabit paraların kısa vadeli oynaklığını emmek için tasarlanmıştır. Ekim ayındaki Columbus-5 yükseltmesinin ardından Terra’nın 2022’nin başına kadar 160’ın üzerinde yeni projeye ev sahipliği yapacağı bildiriliyor.

Terra blok zincirinin arkasındaki Güney Koreli geliştirme şirketi Terraform Labs, bu yılın başlarında başarılı bir şekilde 150 milyon dolarlık fon sağladı. Pantera Capital, Galaxy Digital ve BlockTower Capital dahil olmak üzere büyük kripto girişim fonları artışa katkıda bulundu.

Terra, sektör verilerine göre toplam kilitli değeri 13 milyar doları aşan, piyasadaki en büyük DeFi odaklı blok zincirlerinden biri olarak ortaya çıktı. Yalnızca Ethereum‘un daha yüksek bir TVL’si vardır.

Fiyat performansı açısından, LUNA bu yıl %9,000’in üzerine fırladı. Geçen ay, kripto para birimi 77,00 doların üzerine çıktı. Kripto para biriminin toplam piyasa değeri 24,2 milyar dolar ve aktif projeler arasında onuncu sırada yer alıyor.