Finans HaberleriHaberler

Afrika Fintech Şirketi Chipper Cash, Finansman Turundan 100 Milyon Dolar Topladı

Sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak konusunda uzmanlaşmış bir Afrika fintech firması olan Chipper Cash, 100 milyon dolarlık bir C Serisi finansman turunu tamamladı.

Chipper Cash‘in son on iki ayda gerçekleşen üçüncü finansman turunda başı çeken şirket SVB Capital (VC) oldu. VC firması, ABD yüksek teknolojili ticari bankası Silicon Valley Bank‘ın bir yatırım kolu olarak faaliyet gösteriyor.

Bu C Serisi finansman turundaki diğer önemli katılımcılar arasında Deciens Capital, Ribbit Capital ve Jeff Bezos destekli Bezos Expedition yer alıyor.

Finansman turunun tamamlanmasının ardından, Chipper Cash sadece bir senede toplam 143.8 milyon dolar topladı. Sonuç olarak, bazı gözlemciler Chipper Cash’in değerinin bir ila iki milyar dolar arasında olduğunu tahmin ediyor.

Özellikle, bu sermaye artırımı ile Chipper Cash, önde gelen risk sermayesi firmalarının ilgisini çeken en son Afrika fintech firması haline geldi.

Kripto Para Hizmetleri

Chipper Cash‘in kısa sürede önemli sermaye artışı yaşaması, ürün yelpazesini genişletmesiyle birlikte geldi. Yayınlanan bir rapora göre , fintech firması artık diğer ticari ödeme çözümlerinin yanı sıra kripto para birimi alım satım seçenekleri de sunuyor.

Raporda ayrıca fintech CEO’su Ham Serunjogi‘nin Chipper Cash’i yeni hizmetler eklemesine neden olan bazı faktörleri açıkladığı da aktarılıyor. Serunjogi diyor ki:

Ürün büyütme ve ürün ekleme yaklaşımımız, kullanıcılarımızın değerli buldukları şeylere dayanmaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi kripto, Afrika’da ve birçok gelişmekte olan pazarda yaygın olarak benimsenen bir teknolojidir. Bu yüzden onlara kriptoya erişme ve istedikleri zaman kripto satın alma, tutma ve satma gücü vermek istiyoruz.

Bununla birlikte CEO, Nijerya Merkez Bankası’nın (CBN) kripto karşıtı direktifleri nedeniyle Chipper Cash‘in şu anda Nijerya’daki müşterilerine kripto ile ilgili hizmetler sunmadığını açıklıyor.

Bu arada Serunjogi, şirketinin hala “Nijerya’da kripto paranın tekrar özgürce sunulmasına izin veren herhangi bir gelişmeyi dört gözle beklediğini” söyledi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu