Finans HaberleriHaberler

Chicago Fed Başkanı Charles Evans: ”İstihdam ve enflasyonun toparlanması gerek”

Evans, politika konusundaki pozisyonunu değiştirmeden önce istihdam ve enflasyonun toparlanması gerektiğini söyledi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyonun bir süre % 2,5 civarında seyretmesini umursamayacağını söyledi. Nisan ayındaki hayal kırıklığı yaratan büyümeye rağmen, iş piyasasının durumu konusunda iyimserliğini dile getirdi.

Chicago Federal Rezerv Başkanı Charles Evans Pazartesi günü önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda para politikasındaki pozisyonunu değiştirmeden önce istihdam ve enflasyonun önemli ölçüde toparlanması gerektiğini vurguladı.

Cuma günkü hayal kırıklığı yaratan raporun ardından konuşan merkez bankası yetkilisi, önemli zayıflık alanları devam etse de, istihdam resminin hala güçlü olduğunu düşünüyor.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans : ”Daha iyi çözümler bulacağız”

Merkez bankası yetkilisi birçok sektörde büyüme sancılarının yaşandığını ve ekonomiyi yeniden başlattıklarını vurguladı. Evans açıklamalarına şu şekilde devam etti:

 “Umarım, bu sadece bir aylık süreçti. Daha iyi bir çözüm bulacağız. Kesinlikle öyle düşünüyorum. ”

Tarım dışı maaş bordroları Nisan ayında 266.000 artarak 1 milyon tahmininin çok altında kaldı. Bu, toplam istihdamı Covid-19 salgın döneminden önceki ay olan Şubat 2020′nin altında bıraktı.

Evans, iş piyasasının Kongre’de harcanan trilyonlarca dolar ve Fed’in kendi politikaları aracılığıyla güçlü politika desteği almaya devam ettiğini ifade etti.

Ekonomi geliştikçe, yatırımcılar Fed’in önlemlerini ne zaman geri çekmeye başlayacağını merak etmeye başladılar. Merkez bankası kısa vadeli borçlanma oranlarını sıfıra yakın tutuyor ve ayda en az 120 milyar dolarlık tahvil almaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu