Altcoin HaberleriHaberler

Chia Bu Yıl Halka Arz Başlatmayı Hedefliyor

Popüler kripto para projelerinden biri olan Chia, bu yıl halka arz edilecek.

Gelişmiş bir blockchain ve akıllı işlem platformu oluşturmak için Ağustos 2017’de kurulan Chia, bu sene halka arz edilecek. Şirket, diğer çalışma kanıtı (PoW) alternatiflerine oranla nispeten daha düşük enerji tüketimi sebebiyle, ciddi bir yatırım akışı aldı.

Chia Bu Yıl Halka Arz Başlatmayı Hedefliyor

Dört sene önce başlatılan kripto para birimi Chia, bu yıl en kısa sürede halka arz (IPO) başlatmaya çalışıyor.

Proje, Bittorrent’in yaratıcısı Bram Cohen tarafından hayata geçirildi. Chia Network Inc, kısa süre önce 60 milyon dolardan fazla yatırım aldı. Chia’nın toplamda 500 milyon dolara yakın bir değeri bulunuyor.

Şirketin operasyonel direktörü Gene Hoffman, halka bu kaynakların insan gücünü işe almaya devam etmek ve kripto para biriminin tanıtımını teşvik etmek için kullanılacağını bildirdi.

Hoffman açıklamalarında şunları söyledi:

Amacımız her zaman nispeten hızlı bir şekilde halka açılmak olmuştur, çünkü bu, düzenleyici ortamımızı önemli ölçüde açıklığa kavuşturacak ve müşterilerin diğer madeni paralardan farklı olan kamu piyasası oynaklığını korumak için kripto para birimi kullanmalarına izin verecektir.

En son yatırım turu, halka arz ile neler başarabilecekleri konusunda kendilerini güvende hissettirdi. Şu anda Bitcoin’in PoW sistemine göre daha yeşil alternatifler arayanlar Chia için daha farklı düşünüyor.

Chia’nın Donanım ve SSD Kullanımı Gerçekten Çevreci mi?

Chia, sabit disk alanını kullanan bir kripto para birimidir. Chia madencileri bu alanı ağ tarafından sorgulanacak kriptografik cevapları planlamak için kullanıyor.

Bitcoin ağı ile karşılaştırıldığında, bu yaklaşım PoW konsensüsünden daha iyidir, çünkü ortak sabit diskler ve bilgisayarlar işlemleri onaylamak için ASIC madencilerinden daha az enerji harcar.

Bununla birlikte, Chia’nın hala pek yeşil olmayan tarafı da var. Chia madencileri tarafından kullanılan sabit disklerin, deneyimledikleri yoğun kullanım nedeniyle normalde kullanılan sürücülerden daha hızlı arızalandığını gösteren raporlar ortaya çıkmaktadır.

Bu, geri dönüştürülmesi veya atılması gereken daha fazla elektronik atık yaratır ve ayrıca çevreyi de olumsuz etkiler. Tabi ki her ne olursa olsun Bitcoin ile kıyaslandığında daha küçük bir artık yaratıyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu