Chevron Alberta’daki şeyl gazı varlıklarını satacak

Chevron Alberta’daki şeyl gazı varlıklarını satacak

Chevron Corporation (NYSE:CVX) Cuma günü Kanada’nın Alberta eyaletinde bulunan şeyl gazı işletmesini satma niyetinde olduğunu açıkladı. Bu atılım, şirketin bir dizi kıymetli satın almanın akabinde global operasyonlarını optimize etmeye yönelik daha geniş stratejisinin bir modülü olarak gerçekleşti.

Enerji devi, şu anda günde yaklaşık 40.000 varil petrol ve gaz üreten Duvernay alanındaki yaklaşık 235.000 dönümlük yerde %70’lik bir hisseye sahip. Dal analistleri bu varlıkların satışının 500 milyon dolardan fazla gelir getirebileceğini iddia ediyor.

Elden çıkarma kararı, Chevron’un Hess Corp (NYSE:HES), PDC Energy (NASDAQ:PDCE) ve Noble Energy (NASDAQ:NBL) ile yaptığı ve Chevron’un petrol ve gaz üretim kapasitesini kıymetli ölçüde artırması beklenen mutabakatlar yoluyla yakın vakitte gerçekleştirdiği genişlemeyi takip ediyor.

Bir Chevron sözcüsü, Duvernay varlıklarının güçlü performansına ve büyüme potansiyeline atıfta bulunarak bu varlıkların kıymetine olan itimadını lisana getirdi. Sözcü şunları söyledi: “Duvernay’de güçlü bir pozisyona sahibiz ve performansımızdan gurur duyuyoruz. Bu işletme hem mevcut üretimi hem de tamamlayıcı portföylere sahip başka şirketler için cazip olmasını beklediğimiz potansiyel büyüme fırsatları açısından kıymetli bir bedele sahiptir.”

Chevron’un Kanada’daki öteki operasyonları satıştan etkilenmeyecek. Şirket, üç yıllık değerlendirmenin akabinde birinci olarak 2017 yılında Duvernay oyununun Doğu Kaybob bölgesini geliştirmeye başladı. 2022 yılı sonunda alanda üretim tesislerine bağlı 243 kuyu bulunuyordu ve bu da âlâ kurulmuş bir operasyona işaret ediyordu.

Chevron’un 10 ila 15 milyar dolar kıymetindeki varlıklarını elden çıkarma planı, satın alma sonrası portföyünü nizama sokma ve geliştirme taahhüdünün altını çiziyor.

InvestingPro İçgörüleri

Chevron Corporation (NYSE:CVX) stratejik elden çıkarmalarında yol alırken, InvestingPro’nun en son ölçümleri ve içgörüleri şirketin kararlarına finansal bir taban sağlıyor. Piyasa pahası 266,03 milyar dolar ve Fiyat/Kazanç (F/K) oranı 10,49 olan Chevron’un finansal sıhhati güçlü görünüyor. Daha şimdiki bir manzara veren düzeltilmiş F/K oranı 10,25 ile biraz daha düşüktür ve 2023’ün 3. çeyreği itibariyle son on iki aydaki karlara nazaran istikrarlı bir değerlemeye işaret etmektedir.

InvestingPro İpuçları, Chevron’un dengeli hissedar getirilerini vurgulamaktadır; şirket 36 yıl üst üste temettü artırmış ve 53 yıl boyunca temettü ödemelerini sürdürmüştür. Bu geçmiş performans, Chevron’un mali disiplininin ve hissedarlarına olan bağlılığının bir delilidir. Ayrıyeten, analistler şirketin bu yıl kârlı olacağını öngörmektedir ki bu da şirketin varlıklarının bedeline ve büyüme potansiyeline duyduğu inançla uyumludur.

Chevron’un paylarını değerlendirmeyi düşünen yatırımcılar, artık %50’ye varan indirimlerle özel bir Yeni Yıl indiriminde bulunan InvestingPro aboneliği ile ek bilgiler bulabilirler. SFY24 kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10, SFY241 kupon kodunu kullanarak 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim elde edebilirsiniz. 9’dan fazla ek InvestingPro İpucu ile aboneler Chevron’un finansal durumunu daha uygun anlayabilir ve şuurlu yatırım kararları verebilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR