HaberlerKripto Para Haberleri

CFTC Başkanı, Yasadışı DeFi’yi Engelleme Çağrısında Bulundu

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, yasadışı DeFi alanında daha fazla önlem alma sözü verdi.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu başkanı, lisanssız merkezi olmayan finans ( DeFi ) platformlarını yasa dışı ilan etti.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Üyesi Dan M. Berkovitz, 8 Haziran’da “İklim Değişikliği ve Merkezi Olmayan Finansman: CFTC için Yeni Zorluklar” başlıklı bir açılış konuşmasında yasadışı DeFi’ye dair yorumlarını dile getirdi.

DeFi’yi iklim değişikliği ile aynı kategoriye koymak, politikacıların kendi finansal sistemleri için büyük bir tehdit olarak algıladıkları şeyleri ne kadar ciddiye aldıklarını gösteriyor.

Konuşma sırasında Berkovitz, geçtiğimiz sene içinde milyarlarca doların çeşitli protokollere akmasına neden olan DeFi patlamasına değindi:

“Bu sektörün ciddi derecede büyümesi göz önüne alındığında, federal düzenleyicilerin bu yeni teknolojiye ve potansiyel kullanımlarına aşina olması gerekiyor. Federal düzenleyiciler halkı kötüye kullanıma karşı korumaya hazır olmalıdır.”

DeFi eski yasalara meydan okuyor

Berkovitz, konuyu Google ve Wikipedia’da araştırdıktan sonra DeFi’yi “kripto para birimi veya finansal aracıları bozmaya yönelik çeşitli finansal uygulamalar için bir terim” olarak etiketledi.

Bankalar, borsalar, varlık yöneticileri ve ödeme sistemlerinin önemli ölçüde geliştiğini savundu. Bu nedenle Berkovitz’e göre finansal hizmetler, güvenilir bilgi sağlayabilir, kara para aklamayı önleyebilir ve bir şeyler ters giderse sorumlu tutulabilirler.

Berkovitz “DeFi sisteminde, bu faydaların veya korumaların hiçbiri mevcut değildir” dedi ve şunları ekledi:

“Türev araçlar için lisanssız DeFi piyasalarının kötü bir fikir olduğunu düşünüyorum ve aynı zamanda Emtia Borsası Yasası (CEA) kapsamında nasıl yasal olduklarını da anlamıyorum.”

Emtia Borsası Yasası (CEA), 1936‘da kabul edildi ve Mart ayında Coinbase‘e bu yasa kapsamında 6,5 milyon dolar para cezası uygulandı. Emtia Borsası Yasası, CFTC gibi finansal düzenleyiciler için omurga görevi gören federal bir yasadır.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu