Faydalı Bilgiler

Çevrimiçi Ticarette Oyun Değiştiren İkili

Yapay zeka ve Blockchain teknolojilerinin çevrimiçi ticaretteki rolüne bir göz atın.

Ticaret, son 50 yıllık süreçte önemli ölçüde gelişim gösterdi ve bugün çoğu işlemler programlar ve makineler aracılığı ile yapılıyor. Yapay zeka teknolojisi, ticarette veri işlemeden sinyallere ve portföy ayarlamalarına kadar geniş bir uygulama alanına yayıldı. Bu teknolojinin yakın bir zamanda insanlar tarafından yapılan çoğu görevi tamamen üstlenebileceğine inanılıyor.

Fintech ve ticarette özellikle son zamanlarda geniş bir kullanım alanına sahip bir başka teknoloji de şüphesiz blok zinciridir. Pek çok kişi, blok zincirinin finans sektöründeki yüksek maliyetleri düşüreceğini ve yönetimde şeffaflık sağlayacağını düşünüyor.  Bunun yanında güvenlik eksikliği, bilgi asimetrileri ve aracılar gibi en acil sorunlardan bazılarını ortadan kaldırabileceğine inanılıyor.

Çevrimiçi Ticarette Yapay Zeka

Yapay Zeka
Yapay Zeka

Aslına bakacak olursak ticarette yapay zeka kullanımı yeni bir olay değil. Yatırımcıların gelişmiş otomasyon ve veri işleme ihtiyacını kabul etmelerinin ardından 1980 yılından sonra benzer kavramlar ortaya çıkmaya başladı.

O senelerden beri, düzenli olarak yeni çözümler sunuluyor ve özellikle yapay zekada meydana gelen son gelişmelerle, ticarete girme oranı son on yılda katlanarak arttı. Ticarette yapay zekanın geniş çapta benimsenmesinin, daha az piyasa oynaklığına neden olabileceğine inanılıyor ki bu, ticaret ortamı için en uygun durum gibi görünüyor.

Blockchain’in Sahneye Girişi

Blok zinciri teknolojisi kayıtların değişmezliği ve teknolojinin aracıları ortadan kaldırma konusunda getirdiği potansiyel ile devrim niteliği taşımaktadır.

Pek çok finans kurumu ve endüstri, blockchain teknolojisinin avantajlarını keşfetmeye başladı. Örnek verecek olursak; Citigroup, Credit Suisse, ING ve JP Morgan gibi şirketler bu sistem üzerinde çalışan büyük isimlerden yalnızca birkaçı denilebilir.

Yapay zeka ve blockchain ikilisi ticaret ve işbirliğine dayalı veri paylaşımı bağlamında birbirleriyle çok iyi çalışabilir. Özellikle verileri işleyebilen ve analiz edebilen otomatik ticaret botlarının oluşturulmasında, blockchain gerekli güvenlik katmanını ekleyerek yatırımcının çıkarlarına göre çalıştığından emin olabilir.

Dahası, blockchain, yatırımcılar ve piyasalar arasındaki aracıları ortadan kaldırarak yapay zeka analizi ile desteklenen bir ticaret ortamını tamamlar. Bu da katılımcılar için daha düşük ücretler sağlar.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu