Cent NFT Marketplace, Orjinal Olmayan NFT’ler Nedeniyle Faaliyeti Askıya Aldı

Cent NFT Marketplace, Orjinal Olmayan NFT’ler Nedeniyle Faaliyeti Askıya Aldı

İnsanların NFT olarak tweet satmasına izin veren ilk pazar yerlerinden biri olan Cent, kopya içerik ile ilgili sorunlar nedeniyle neredeyse tüm faaliyetlerini askıya aldı.

Şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Cameron Hejazi‘ye göre, insanlar kendisine ait olmayan tweetlerin NFT’lerini satmaya veya bu tokenleri basmak için orijinal olarak kendilerine ait olmayan içeriği kullanmaya devam ediyor. Bunun yanında Tweet NFT’lerinin satışı hala aktif.

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey‘in ilk tweetinin 2,9 milyon dolara satışına ev sahipliği yapmasıyla ünlü şirket, NFT endüstrisinin sorunlarla karşı karşıya olduğunun farkında.

Cent’in kurucusu ve CEO’su Cameron Hejazi, Reuters’e pazaryerindeki faaliyetlerin 6 Şubat’tan bu yana askıya alındığını söyledi. Bu askıya almanın nedenleri hakkında Hejazi şu ifadeleri kullandı:

”Temelde yasal açıdan olmaması gereken bir faaliyet yelpazesi var”

Ayrıca, şirketin bu faaliyetlere dahil olan bir hesabı her yasakladığında, iki veya üç tane daha ortaya çıkacağı için platform çapında bir yaklaşım benimsemek zorunda kaldığını açıkladı. Hejazi bunu “köstebek vurma” oyununa benzetti.

Ancak bu sorun sadece 150 bin kullanıcısı olan Cent’e özel değil. Hejazi, bunun sektör çapında bir sorun olduğunu ve satış hacmine göre en büyük NFT pazarlarından biri olan Opensea’nin açıklamalarının da bunu doğrular nitelikte olduğunu belirtti.

Geçen ay, 20 milyar dolardan fazla NFT satış hacmine sahip bir pazar yeri olan Opensea, ücretsiz NFT basım aracına 50 NFT sınırı eklediğini belirtti. Opensea, bu kararı geri alırken, bu aracın kötüye kullanıldığını gördüklerini belirterek şunları açıkladı:

”Bu araçla oluşturulan öğelerin %80’den fazlası orjinal olmayan eserler, sahte koleksiyonlar ve spam’dir.”