Celo, 2021’de En Hızlı Büyüyen 4. Blockchain oldu

Celo, 2021’de En Hızlı Büyüyen 4. Blockchain oldu

2021 yılında blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri hiç olmadığı kadar büyük bir ilgi gördü. Afrika gibi gelişmekte olan pazarlara odaklanan mobil blok zinciri Celo, 2021’in en hızlı büyüyen 4. blok zinciri haline geldi.

Celo’nun bu kadar hızlı büyümesinin arkasındaki etkenlerden bazıları şunlardır:

  • Valora Uygulaması – Şu anda 120’den fazla ülkede kullanılmaktadır. Bu ilk mobil eşler arası (P2P) ödemedir ve kısa mesaj göndermek kadar kolay para göndermenizi sağlar.
  • Deutsche Telekom – 242 milyondan fazla mobil müşterisi olan Deutsche Telekom, CELO’yu satın aldı ve tüm mobil çözümlerini Celo ekosistemine sorunsuz bir şekilde entegre eden ilk mobil operatör oldu.
  • En Hızlı EVM Zinciri – Celo, Mysten Labs ile ortaklaşa, Celo platformunun kullanılabilirliğini ve ölçeklenebilirliğini geliştirerek saniyede 140.000‘e varan işlemle en hızlı EVM zinciri olma hedefini belirledi.
  • Provo – Provo, merkez bankalarının Celo platformunda merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) ve diğer dijital varlıkları keşfetmesini ve denemesini sağlamak için başlatıldı.
  • KickStarter – Önde gelen bir kitle fonlaması platformu olan KickStarter, daha açık, işbirlikçi ve merkezi olmayan bir kitle fonlaması yaklaşımı için yeni merkezi olmayan protokolüne ev sahipliği yapmak üzere Celo ağını seçti.

Celo, özellikle Afrika’nın gelişmekte olan pazarlarını büyütmeye odaklandı ve yukarıdaki kilometre taşları, kıtada mobil blok zincirini neler beklediğine dair bir bakış niteliğinde.