CBDC İkilemine İnce Çizgilerle Yaklaşıyoruz

CBDC İkilemine İnce Çizgilerle Yaklaşıyoruz

CBDC’ler, Kripto Paralar ve Stablecoin’ler…

CBDC’leri kısmen temsil eden stablecoin’ler yerine gerçek merkez bankası dijital paralarının varlığı neden önemli? Kripto endüstrisi olgunlaştıkça, stablecoin‘ler, piyasa katılımcılarının “standart” kripto para birimleri ile fiat para birimlerine sabitlenmiş dijital varlıklar arasında değiş tokuş yapması için başvurulan yol haline geldi. Herkes bir stablecoin çıkarabildiğinden, dünya çapındaki hükümetler, ulusal ekonomilerine yönelik potansiyel riskler konusunda endişelerini dile getirdiler.

Aslında, ABD Hazine Departmanı liderliğindeki bir düzenleyici kurum, geçtiğimiz günlerde milletvekillerini, stabilcoin ihraççılarını bankalara benzer şekilde düzenlemeye ve fiat sabitlenmiş dijital varlıkların ülkenin ödeme sistemi için sistematik bir risk oluşturup oluşturmadığını değerlendirmeye çağırdı.

Neyse ki hükümetler, finans sektörünü fethetmek için stablecoinler ve kripto para birimleri ile rekabet etmek için güçlü bir araçtan yararlanabilirler. Bu araç, ulusal bir para biriminin dijital versiyonu olarak işlev gören ve kriptonun faydalarının çoğunu sunan, ancak devlet kontrolü ve ihracı olan merkez bankası dijital para birimleridir (CBDC’ler).

Potansiyellerine rağmen, yedi ülke CBDC’lerini başlatmış ve Çin büyük ekonomiler arasında lider hale gelmiş olsa da, ABD merkez bankası dijital para birimleri konusunda dikkatli davranıyor ve iki Fed yöneticisi gerçek avantajlardan daha fazla riske atıfta bulunuyor.

Ancak bu riskler nelerdir ve devlet bunlarla nasıl başa çıkabilir?

Devlet Kontrolü: CBDC’lerin En Önemli Uyarısı

Kripto paralardan farklı olarak CBDC‘ler, merkez bankasının madeni para basmaktan ve işlemleri denetlemekten sorumlu olduğu merkezi bir ağ aracılığıyla artan ödeme verimliliği sunar. İronik olarak, bu dijital varlıkları devlet için zahmetsiz kılan şey bu olsa da, aynı zamanda ekonomi için en önemli riski oluşturan şeydir.

Nakit paranın aksine, CBDC’ler, sahiplerinin kimlikleri ve ilgili işlemleri ile ilgili veriler blok zincirine veya başka bir dağıtılmış defter biçimine kaydedildiği için kolayca izlenebilir. Ağı kontrol ettiği için, vatandaşları ne kadar yakından izlemek istediğini belirlemek her ülkenin merkez bankasına kalmış.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: New York FED CBDC’ye Eğildikçe Uzmanların Sorguları Çoğalıyor

Elbette, CBDC’lerin sadece mükemmel bir araç sağladığı mali suçlarla mücadelede devletin belirli bir düzeyde işlem izlemesi çok önemlidir. Öte yandan, devlet dijital ulusal para birimi için ne kadar fazla sınır ve kontrol kullanırsa, insanların mahremiyeti ve finansal özgürlüğü o kadar az olacaktır.

Merkez bankasının mahremiyet ve kontrol arasında iyi bir denge bulamadığını varsayalım. Bu durumda, çok fazla gözetim vatandaşları CBDC kullanmaktan caydıracak ve kişisel finanslarını hükümetin meraklı gözlerinden gizlemek yerine özel kripto para birimlerine yönelmelerine neden olacaktır.

Bununla birlikte, vatandaşlara çok fazla kontrol verilirse, kara para aklama ve terörün finansmanı risklerinin artmasına neden olabilir. Ayrıca, böyle bir durum, bir kriz durumunda daha uygun banka işlemleri gibi ekonomi için olumsuz sonuçlara da neden olabilir.

Gizlilik ve Kontrol Arasındaki Mükemmel Dengeyi Bulmak Başarının Anahtarıdır

Vatandaşlar için çok fazla kontrol sağlamak ve finansal özgürlüklerini büyük ölçüde sınırlamak, hükümetler için CBDC’nin benimsenmesi açısından muhtemelen ciddi sonuçlara yol açacak kötü seçimlerdir.

Bu nedenle ve faydaların risklerden daha ağır basması için devlet, mahremiyet ve hükümet denetimi arasında mükemmel dengeyi bulmalıdır. Bu işin en zor kısmı olsa da, bu görevi başarmak bir ülkenin CBDC’sinin başarısının yolunu açacaktır.

Bundan sonra devlet, dijital ulusal para birimi etrafında sağlam bir düzenleyici çerçeve oluşturmak ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir ve son teknoloji güvenlik sunan bir ağ altyapısı seçmek gibi merkez bankası dijital para birimlerinin diğer yönlerine odaklanabilir. İkincisi, istikrar, güvenilir çalışma süresi sağlamak ve ayrıca dış ve iç tehditlere karşı dirençli kalmak için gereklidir.

Tüm bu alanlarda mükemmel olmak, faydaların potansiyel risklerden ve olumsuz yönlerden önemli ölçüde ağır bastığı bir CBDC uygulamasına yol açacaktır. Örneğin vatandaşlar, merkez bankası tarafından desteklenen bir ödeme planının parçası olarak anlık ve ucuz sınır ötesi işlemlere erişebiliyorlarsa, bazı makul KYC ve AML önlemlerine uymayı dert etmeyeceklerdir.

Ayrıca, Küresel Findex Veritabanına göre, CBDC’ler dünya çapında 1,7 milyar insanı ilgilendiren banka hesabı olmayanlar sorununu etkin bir şekilde çözebilir.

Aynı zamanda, devlet tarafından ihraç edilen dijital varlıklar, üstlerine işlevsellik katmanları oluşturmak için kripto para birimlerine benzer bir şekilde programlanabilirken, merkez bankalarına para politikaları tasarlama ve yürütme konusunda daha fazla esneklik sunarlar.

Tüm bunları daha verimli vergilendirme ve mali suçlara karşı önlemlerle birleştirdiğinizde merkez bankası dijital para birimlerinin neden devlet için bu kadar güçlü araçlar olduğu ortaya çıkıyor.

CBDC’ler: Artan Risklerle Gelen Güçlü Finansal Araçlar

Tüm avantajlarıyla birlikte merkez bankası dijital para birimleri, uluslararası ödeme ekosistemini bozma ve tamamen yeni bir finans çağı yaratma konusunda büyük bir potansiyele sahiptir.

Bununla birlikte, CBDC’ler, ihmal edildikleri takdirde bir ülkenin ekonomisi ve finansal istikrarı için olumsuz sonuçlara yol açabilecek yeni risklerle birlikte gelen karmaşık varlıklardır.

Dünya nüfusunun %90’ından fazlasını temsil eden 87 ülke aktif olarak CBDC’leri araştırırken, dikkatli davranmaları gerekiyor. Bu nedenle, bu alanda önemli bir ilerleme görmemiz biraz zaman alacak.