Çarpıcı Analiz: Binance Çökerse Bitcoin Fiyatı Ne Olur?

Çarpıcı Analiz: Binance Çökerse Bitcoin Fiyatı Ne Olur?

Binance’in yatırımcıları sakinleştirmeyi amaçlayan tartışmalı rezerv ispatı raporu beklenen etkiyi yaratmadı. Rezerv ispatı, şirketin finansmanı hakkındaki spekülasyonları daha da artırıyor. Yatırımcılar ortasında ise panik havası hakim. Akıllardaki soru şu: Binance çökerse, Bitcoin fiyatı ne olur? İşte ayrıntılar…

Binance tenkitlerin odak noktasında

FTX’in ani çöküşünden sonra, kripto para ekosistemine yatırımcı itimadı çok düştü. Ayrıyeten, Binance’te yaşanan yüksek çıkışlar hakkındaki söylentileri, kripto yatırımcılarını yeterlice telaşa sürükledi. Rezerv ispatı, şirketin finansmanı hakkındaki spekülasyonları daha da artırdı. Raporun yayınlanması, Binance’in %100 teminatlı olmadığına dair spekülasyonlara yol açtı. Bununla birlikte borsanın ödeme gücü konusunda kıymetli telaşlara yol açtı. Bitcoin fiyatı ve daha geniş kripto para piyasası da bu tasalardan nasibini alıyor. Yatırımcıların başındaki en büyük soru şu: Binance batarsa, Bitcoin fiyatı ne olur?

Binance Trump’ın kullandığı kontrol firması olan Mazars’ı, bir kontrol raporu geliştirmek için işe aldı. Odak noktası, borsanın kullanıcıları için saklanan varlıklardı. Binance, daha evvel birçok sefer, müşteri fonlarını karşılamak için ziyadesiyle kâfi fona sahip olduğunu belirtti. Tekrar de, Mazars’ın raporu yatırımcılar tarafından yeterli karşılanmadı. Twitter’da raporların düzmece olduğuna dair dedikodular çıktı. Mevzu ile ilgili konuşan SEC eski İnternet Uygulama Şefi John Reed Stark, şunları söyledi:

Binance’in “rezerv kanıtı” raporu, iç finansal denetimlerin aktifliğini ele almıyor. Birebir formda, bir görüş yahut garanti sonucu tabir etmiyor ve sayılara kefil olmuyor. SEC Enforcement’ta 18 yıldan fazla çalıştım. Kırmızı bayrağı bu türlü tanımlıyorum.

Kripto para borsalarından çıkışlar devam ediyor

Stark ayrıyeten, Binance’i, dört büyük kontrol firmasından birinin hizmetlerini kullanmak yerine, rezerv ispatı raporlarını hazırlamak için Mazars ile anlaştığı eleştirdi. Blockchain istihbarat platformu Nansen de bir rapor yayınladı. Rapora nazaran, Binance’in teminatlandırılması konusundaki dehşetler, büyük para çekme süreçlerini tetikledi. Bununla birlikte, yatırımcılar yalnızca iki gün içinde 2 milyar dolardan fazla para çekti. Sayı, FTX’in patlamasından bu yana Binance’teki en yüksek net çıkışa işaret ediyor. Binance daha sonra USDC stabilcoin’in para çekme süreçlerini süreksiz olarak duraklattı.

Bununla birlikte, borsa, işlemin” token takası” gerçekleştirmek için yapıldığını açıkladı. Yeniden de, kıymetli para çekme süreçleri, yatırımcıların kaygıyla, yatırımlarını kendileri saklamak istediklerini gösteriyor olabilir. Ayrıyeten, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, Reuters CZ’nin, potansiyel kara para aklama ve cezai yaptırım ihlalleri nedeniyle bir dava ile karşı karşıya olduğunu bildirdi. Bununla birlikte, başka kripto borsaları da değerli çıkışlara şahit oluyor.

Binance çökerse Bitcoin fiyatı ne olur?

Bu ortada, risk varlıklarının görünümü, TÜFE bilgilerinin açıklanmasından sonra güzelleşti. Bununla birlikte, kriptoya mahsus haberler yatırımcı inancını düşürmeye devam ediyor. Binance’teki sarsıntılı itimat ve potansiyel dertler kripto ekosistemine önemli halde ziyan verebilir. Bitcoin, Kasım ayının başlarında FTX’in çöküşünde %20’nin üzerinde düştü. Ayrıyeten FTX’in iflası nedeniyle toplam kripto piyasa kıymetinden yaklaşık 250 milyon dolar silindi. Uzmanlar, Binance’in potansiyel çöküşünün FTX’ten çok daha makus tesir yaratacağını söylüyor. Ayrıyeten, Bitcoin merkezli tüm ekosistem için önemli ve uzun vadeli sonuçlar doğurabileceğinden korkuyor.

İlk olarak, Bitcoin ve kriptoyu çevreleyen genel risk hassaslığı, FTX’in çöküşünden evvelki vakitten çok daha kötüdü durumda. İkincisi, FTX çoğunlukla ABD’ye odaklanırken, Binance gerçek bir global kripto borsasıdır. Binance’teki rastgele bir büyük kahır bir kartopu tesiri yaratabilir. Bununla birlikte, daha fazla iflasa yol açan yeni bir çok para çekme tipini ateşleyebilir. Bu hafta, yatırım devi VanEck, birkaç büyük madencilik firması çöküşün eşiğinde olduğu için Bitcoin fiyatının 2023’ün başlarında baskı altında kalabileceğini öngördü. VanEck, Bitcoin’in 2023’ün birinci çeyreğinde 10.000 dolara kadar düşebileceğini ve sonunda yılın ilerleyen saatlerinde 30.000 dolara kadar toparlanabileceğini belirtti.

Bitcoin fiyatı satış baskısıyla karşılaşabilir

Para çekme süreçleri istikrara kavuşurken hala mevduat çekebileceği konusunda ısrar eden Binance’in teminatına karşın, kripto topluluğu dünyanın en büyük dijital varlık borsasının finansal durumu konusunda giderek daha gergin.

Bir Binance kırılması, görünüşte muhtemel olmasa da, şirketin global ayak izi ve kıymeti göz önüne alındığında, tüm kripto topluluğu üzerinde çok daha güçlü ve olumsuz bir tesir yaratmaya hazırlanıyor. FTX’in çöküşünden bir aydan biraz fazla bir mühlet sonra gelen Binance’teki potansiyel problemler, Bitcoin fiyatı için öteki bir büyük sıkıntıya yol açabilir.Olası çöküş, Bitcoin için satış dalgası oluşturabilir. Bu birçok kişi için besbelli bir felaket olsa da, uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları muhtemelen cazip bir satın alma fırsatı olarak göreceklerdir.

Kaynak: Kripto Koin