Cardano, Ethereum Tokenlerini Ekosistemine Getirecek Testnet’i Başlattı

Cardano, Ethereum Tokenlerini Ekosistemine Getirecek Testnet’i Başlattı

Cardano (ADA) geliştiricisi Input Output Hong Kong (IOHK), Ethereum tabanlı tokenlerin Cardano blok zincirine geçmesine izin vermek için bir test ağının (testnet) başarılı bir şekilde başlatıldığını duyuruyor.

IOHK, girişimde başlangıçta merkezi olmayan yapay zeka ağı SingularityNET (AGIX) ile ortaklık kurduğunu söylüyor:

“Bu ilk test ağı sürümünde, kullanıcılar SingularityNET’in AGIX tokenlerini izin verilen köprü aracılığıyla Cardano’ya ve tekrar Ethereum’a taşıyabilirler.

Bu, merkezi olmayan finans (DeFi) için işlevsel bir ortam oluşturmak adına blok zincirler arasında birlikte çalışabilirliği sağlamada önemli bir adımdır.”

Testnet, çalışan bir prototiptir ve hazır ürün olan Mainnet’in önünü açar. SingularityNET CEO’su Dr. Ben Goertzel‘e göre ana ağ dönüştürücü, test ağından “yakında” piyasaya sürülecek.

Bir ERC-20 tokeni, Ethereum blok zincirinde akıllı sözleşmeler oluşturmak ve yayınlamak için kullanılan bir standarttır. IOHK’ya göre, testnet dönüştürücü, Ethereum’un ERC-20 tokenlerini Cardano blok zincirindeki yerel tokenlere dönüştürüyor. 

Cardano geliştiricileri konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda Cardano’yu diğer blok zincirlere bağlamak için birden fazla köprü kuruyor ve üzerinde işbirliği yapıyoruz. Bu ilk dönüştürücü, sistemde hayati bir arterdir.

Bu bağlantılar ne kadar büyürse, Cardano ekosistemindeki likidite akışını artırmak için ağ etkisi o kadar yüksek olur.”