Büyük Markalar NFT, Kripto ve Metaverse Hype’ın Peşinde

Büyük Markalar NFT, Kripto ve Metaverse Hype’ın Peşinde

Kısa Notlar

  • Budweiser, Pepsi, Adidas ve Nike gibi birçok marka kripto ve metaverse ile ilgileniyor.
  • Bu çabalar, öncelikle kripto alanlarına ve Metaverse’e olan ilginin yanı sıra NFT’lere odaklanıyor.
  • Kripto ve NFT’lerin artan popülaritesine rağmen, bazı şirketler çabaları için tepki gördü.

Milyarlarca dolarlık markalar, NFT’ler satın alarak, ENS alanları satın alarak ve kripto dilini benimseyerek Metaverse’e giriyor.

Budweiser ve Pepsi NFT’lere Giriyor

Ağustos ayında, sözde “NFT Yazı”nın zirvesi sırasında Budweiser, kripto ile ilgilenen ilk isimlerden biri oldu. Ethereum Name Service etki alanı “beer.eth” ve bir uzay roketi NFT‘yi satın aldı ve her ikisini de Twitter profilinde kullandı.

Budweiser, 1.900 dijital koleksiyona sahip olacak kendi NFT serisini duyurarak 30 Kasım’da trendi sürdürdü. Bu belirteçler, sahiplerine henüz duyurulmamış faydalar ve ödüller için bir platform olan “Budverse” adı verilen bir platforma erişim sağlayacak.

Budweiser, bu alana akın eden tek içecek şirketi değil. Pepsi, 1.893 Ethereum NFT‘sini içerecek olan “Pepsi Mic Drop” adlı kendi NFT koleksiyonunu duyurdu.

Bugün, şirketin web sitesinde bir bekleme listesi açıldı ve kullanıcıların cüzdanlarını 14 Aralık’ta yapılacak olan indirim seti için kaydetmelerine izin verdi.

Gary Vaynerchuck başkanlığındaki VaynerNFT, Pepsi’nin bu tokenleri oluşturmasına yardımcı oluyor. Vaynerchuck, Pepsi’yi “hayatımızın en önemli teknoloji değişimlerinden birini benimsediği” için tebrik etti ve NFT’lerin “değer yaratma kültürünü sonsuza kadar değiştirebileceğini” ekledi.

Nike ve Adidas Metaverse İle Anlaştı

Oldukça farklı bir sektörde başka örnekler çok: Adidas ve Nike trendde yer alan spor giyim markaları.

Adidas, bu ay 46 ETH (şu anda 180.000 $ değerinde) karşılığında bir Bored Ape Yat Kulübü tokeni satın aldı.

Bu satın alıma ek olarak, Adidas diğer iki NFT lideriyle birlikte çalışıyor: Kripto fenomeni gmoney.eth ve dijital çizgi roman dizisi PUNKS Comic. Bu işbirliklerinin detayları hala bilinmiyor.

Bu arada, rakip Nike, Kasım ayında kripto ile ilgili sanal ürünler için birkaç patent başvurusunda bulundu. Çok daha önce şirket, dijital bir NFT ile eşleştirilmiş fiziksel ayakkabılar olan CryptoKicks‘in patentini aldı.

Şirket ayrıca, bu çaba NFT’leri kullanmıyor gibi görünse de, sandbox oyunu Roblox‘ta Nikeland‘i yarattı.

Pro-Kripto Markalarına Karşı Tepki

Mark Zuckerberg‘in Facebook‘u, sosyal ağ yerine VR‘ye odaklanmak amacıyla adını Meta olarak değiştirdiğinde, dijital ürünler trendi Ekim ayında aşırı hızlandı.

Twitter, TikTok ve Time Magazine gibi popüler şirketlerin kendi NFT dizilerini oluşturması, Sotheby’s ve Christie’s gibi büyük müzayede evlerinin yüksek değerli NFT müzayedelerini ele almasıyla NFT’lere özellikle yılın başlarında bir destek verildi.

Ancak, herkes markaların kriptoya yakınlaşmasından memnun değil. Bu hafta, Pepsi ve Budweiser, Twitter’da utanç verici bir konuşma yaparlarken son anda etkili bir geri dönüş gerçekleştirdiler.

Şirketlerin sosyal medya yöneticileri, kripto yatırımcısı terimi olan WAGMI (“Hepimiz başaracağız”ın kısaltması) kullandı ve birbirlerine “fren” diye hitap etti. Solana ise Pepsi’nin kriptoya “şekerli suya yapışmasını” söyleyerek kripto ile etkileşim kurma girişimlerini alaya aldı.

Diğer şirketler daha önemli geri dönüşler gördü. Discord, kripto para madenciliğinin çevresel maliyetlerine yönelik tepkilerin ardından son NFT planlarını rafa kaldırdı. Sega, Ubisoft ve Artstation gibi NFT planları olan diğer şirketler de benzer eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Kickstarter bile, karbon negatif bir blok zinciri kullanmayı seçmesine rağmen bu nedenle eleştirildi.

Bu tartışmalara rağmen, gerçek dünyada yaygın kripto kullanımı, en tanınmış küresel markalardan bazılarının bu alana daha fazla dahil olmasına neden olabilir.