Büyük Kipto Firmaları Koalisyon Oluşturuyor

Büyük Kipto Firmaları Koalisyon Oluşturuyor

Farklı ülkelerdeki çeşitli kripto para borsaları ve savunuculuk grupları, piyasa manipülasyonuyla mücadele etmeyi amaçlayan bir koalisyon oluşturmak için bir araya geldi.

Dün yapılan bir duyuruda, piyasa gözetim firması Solidus Labs, Bitstamp, Coinbase, BitMEX ve CrossTower dahil olmak üzere borsalar, Crypto Market Integrity Coalition (CMIC)‘i başlatacaklarını ve kripto alanında yer alan diğer tüm şirketlerden örneklerini takip etmelerini isteyeceklerini söyledi. CMIC’e göre, üyeler kriptoya “piyasa kötüye kullanımı ve manipülasyonu ile mücadele etmek ve kamu ve düzenleyici güveni teşvik etmek için adil bir dijital varlık pazarını” teşvik etme sözü vermelidir.

Grubun 17 kurucu üyesi arasında ABD merkezli kripto savunuculuğu grubu Dijital Ticaret Odası, Birleşik Krallık merkezli kendi kendini düzenleyen ticaret birliği CryptoUK ve uluslararası düşünce kuruluşu Global Digital Finance yer alıyor. Buna ek olarak, kripto veri sağlayıcısı CryptoCompare, Amerika Birleşik Devletlerindeki ulusal banka düzenleyicisinden bir tüzük alan ilk kripto şirketi olan Anchorage Digital ve USDC stablecoin’in arkasındaki şirket olan Circle koalisyona katıldı.

CMIC’in taahhüdü, “adil ve düzenli dijital varlık piyasalarını sürdürme ve piyasanın kötüye kullanılmasını önleme” ‘yi içeriyor. Grup, sonunda kendi araştırmalarını kriptoyla paylaşmayı, düzenleyicilerle diyalog kurmayı ve bir veri paylaşımı ve paylaşılan gözetim çerçevesi düşünmeyi planladığını söyledi.

Circle baş strateji sorumlusu ve küresel politika başkanı Dante Disparte, “Dijital varlıklara ve dijital para alanı yarışında rekabete yönelik geniş bir küresel yaklaşımı uyumlu hale getirmek, ABD’nin rekabet gücünü, güvenliğini artırabilir ve temel finansal erişim için temel maliyetleri azaltabilir. CMIC’in taahhüdü, pazar bütünlüğü standartlarını ilerletmek için önde gelen endüstri katılımcılarını bir araya getiriyor.” dedi.

Bu Haber de İilginizi Çekebilir: Somut kazançlar, yeni tehditler ve küresel dijital varlık vergilendirmesi

CMIC web sitesine göre, taahhüt, üyelerden aşağıdakileri kabul etmelerini istiyor:

“Düzenleyici gerekliliklerden bağımsız olarak, piyasa manipülasyonunu ve haksız piyasa suistimallerini tespit etmek ve ortadan kaldırmak amacıyla piyasa faaliyeti makul bir süreklilik temelinde gözden geçirilmeli ve izlenmelidir. Açık dolandırıcılık ve manipülasyon örnekleri yasa dışıdır ve bu faaliyetleri elimizden gelen en iyi şekilde önlemeyi taahhüt edeceğiz.”

Kripto firmaları ve endüstri liderleri, ana akım benimsemedeki ve düzenleyiciler arasındaki zorlukları ele almayı amaçlayan başka koalisyonlar oluşturdu. Eylül 2020’de Square “şu an Block” kripto ve blok zinciri ile ilgili patentleri “patent saldırganlarına ve trollere karşı savunmak” için bir havuzda toplamayı amaçlayan bir konsorsiyum başlattı. Şubat 2021’de Chainlink, Aave, Messari ve diğerleri, merkezi olmayan finansta eğitim ve araştırmayı ilerletmeye odaklanmak için GoodFi koalisyonunu başlattı.