Bumble, Web 3.0’da ve meta veri deposunda yeni ufuklarda

Bumble, Web 3.0’da ve meta veri deposunda yeni ufuklarda

Kısa Notlar

  • Bumble, metaverse ve Web 3.0’ı, arkadaş bulma platformu Bumble BFF’nin yeniden başlatılmasına nasıl entegre edeceğini araştırıyor.
  • Şirket kısa süre önce birisinin kripto ve Web 3.0 çabalarına liderlik etmesi için bir iş teklifi yayınladı.

Yöneticiler bu hafta yaptığı açıklamada, flört ve arkadaşlık uygulaması Bumble‘ın metaverse ve Web 3.0‘ı arkadaş bulma platformunun yeniden başlatılmasına nasıl entegre edeceğini araştırdığını söyledi.

Bumble’ın blok zinciri stratejisiyle ilgili pek çok ayrıntı belirsizliğini koruyor olsa da, Teksas merkezli Austin teknoloji şirketi, Bumble’ı yenilemeye başlarken, sanal dünyaları ve entegre dijital deneyimleri ve varlıkları ifade eden bir terim olan metaverse’yi dikkate alıyor gibi görünüyor.

Bumble’ın kurucusu ve CEO’su Whitney Wolfe Herd, 10 Kasım’da şirketin üçüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında “Bumble BFF bize Bumble’ın Web 3.0 dünyasında lider olması için bir platform sunuyor” dedi.

Wolfe Herd, “Yakın vadede bu, yeni katılım ve yaratıcı modeller anlamına geliyor” dedi. “Ancak daha uzun vadede, üyelerin Bumble’daki deneyimlerini sahiplenmelerinin bir yolu haline geliyor. Bu, oluşturdukları topluluklar, edindikleri sanal mallar ve deneyimler ya da meta veri tabanında gezinirken kimliklerine sahip olmanın yeni yolları aracılığıyla gerçekleşebilir.” dedi.

Bumble’ın uygulaması muhtemelen en çok kadınların potansiyel romantik partnerler ararken ilk adımı atmasına izin vermeye odaklanmasıyla biliniyor; ancak aynı zamanda platonik arkadaşlar (Bumble BFF) ve iş ağı fırsatları (Bumble Bizz) bulma modları da var.

Şirket, Wolfe Herd’in insanların “paylaşılan sevinçler ve ortak mücadeleler için daha geniş bir topluluk” bulmasına yardımcı olacağını söylediği Bumble BFF’nin bir sonraki sürümüne nasıl uyacağını tartarak metaverse keşfine başlıyor.

Bumble Inc. Başkanı Tariq Shaukat, kazanç çağrısı sırasında bir analiste verdiği demeçte, Bumble “Web 3.0 lensi alıyor” dedi. Yakın vadede şirket, topluluk deneyimi alanında blok zinciri ve kriptoyu nasıl uygulayabileceğiyle ilgileniyor.

Shaukat, “Önümüzdeki aylarda bu konuda kullanıma sunacağımız için çok heyecan duyduğumuz birkaç testimiz var, ancak bunun oradaki ilk dayanak olduğunu düşünüyoruz.” dedi. “Bu gelişecek bir şey. Meta veri tabanında ve Web 3.0 dünyasında ortaya çıkan her şey için teknik ve mühendislik temelini oluşturduğumuzdan emin olmak istiyoruz.”

Twitter kullanıcıları ayrıca, Bumble’ın LinkedIn’de “Kripto ve Web3 Başkanı” için bir iş teklifi yayınladığını ve firmanın 10 yıldan fazla “büyük ölçekli sistemler tasarlama ve mühendislik” deneyimine sahip bir aday aradığını ve “keskin bir anlayışa sahip olduğunu” belirtti.

Ancak gönderi şirketin artık başvuruları kabul etmediğini söylüyor.

Facebook’un 28 Ekim’de sanal dünyalara ve deneyimlere doğru geniş bir ekseni ortaya çıkarması ve kapsayıcı kurumsal adını Meta olarak değiştirmesinden bu yana, meta veriye olan ana ilgi arttı.

Bumble’ın ana şirketi ve Badoo adlı başka bir flört uygulaması olan Bumble, Inc., üçüncü çeyrekte iki uygulama arasında ödeme yapan kullanıcıları 2,9 milyona çıkardı. Şirket, halka arzı için 2,2 milyar dolar topladıktan sonra Şubat ayında halka açıldı ve 2020’nin üçüncü çeyreğinde aylık 42 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu bildirdi.

Bağlantı uygulaması dünyasının başka bir yerinde, Tinder ana şirketi Match Group, Güney Kore’de metaverse öğelerine sahip Single Town adlı bir pilot projeyi de tartıştı.